Media o Aspie.

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Media o Aspie.

Postprzez nigdy » Pn, 20 maja 2013, 10:15

Proponuję wątek zbiorczy, w którym można zamieszczać informacje o, odnośniki do, oraz inne tym podobne. Cóż "o nas" w mediach powiedziano?
[Jeśli istnieje już podobny wątek - przepraszam].

Nowy "Przekrój" wydrukował tekst w temacie. Gdyby ktoś miał dostęp do zasobów online - http://www.przekroj.pl/artykul/938606,1010633-Genialna-odmiennosc.html. Ja muszę dopiero do kiosku, więc na razie nie wiem jeszcze, czy cieszyć się, czy złościć. ;)
Avatar użytkownika
nigdy
 
Posty: 605
Dołączył(a): Śr, 7 lis 2012, 23:24
Płeć: K

Re: Media o Aspie.

Postprzez Johnny » Pn, 20 maja 2013, 13:05

To chyba można przenieść to "dla zarejestrowanych" albo do otwartego, bo w hydeparku jest wszystko co nie na temat :)
"Der Mensch ist ein Seil, geknüpft zwischen Tier und Übermensch – ein Seil über einem Abgrunde."
"Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie."
Avatar użytkownika
Johnny
 
Posty: 951
Dołączył(a): N, 16 sty 2011, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez piotr1990 » Pn, 20 maja 2013, 15:13

Czasami mnie zastanawia potencjał tych dzieci geniuszy z ZA. Jak one potrafią przeskakiwać całe klasy gdy ja ledwo je zdawałem bo tylko wybiórcze przedmioty mnie interesowały.
piotr1990
 
Posty: 35
Dołączył(a): Cz, 9 maja 2013, 20:03
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez Johnny » Pn, 20 maja 2013, 15:58

Ale to chyba w innych krajach. U nas takie historie jak 9. letni profesor (to może lekka przesada, ale 18. letni doktor już bardziej) są niemożliwe, bo po drodze trzeba zaliczyć wszystko... Nawet na indywidualnym toku nauczania trzeba wszystko zaliczać, może jedynie przymykają oko na niektóre rzeczy, ale to pewnie sporo zależy od nauczycieli, czyli na kogo się trafi.
"Der Mensch ist ein Seil, geknüpft zwischen Tier und Übermensch – ein Seil über einem Abgrunde."
"Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie."
Avatar użytkownika
Johnny
 
Posty: 951
Dołączył(a): N, 16 sty 2011, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez GreenShadow » Pn, 20 maja 2013, 18:08

Powiedzmy sobie jasno (i brutalnie)
w tym kraju osoby wyróżniające się po prostu się niszczy, panuje totalna urawniłowka do miernych średniaków :evil:
Aspi183/200
NT27/200

Kto chętnie świtem z łóżeczka wyskoczy - ten od tego wariuje i ślepnie na oczy
Avatar użytkownika
GreenShadow
 
Posty: 3388
Dołączył(a): Pt, 6 kwi 2012, 23:00
Lokalizacja: 100% DIAGNOSED
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez marekf » Pn, 20 maja 2013, 19:12

Tylko JOW-y mogą to zmienić.. (wiem, powtarzam się)
Ale dziś wybieramy miernoty, Kaczyński czy Tusk pilnują, żeby nikt, kto jest mądrzejszy od nich nie dostał się na listy.. ;)
Ostatnio edytowano Pn, 20 maja 2013, 19:12 przez marekf, łącznie edytowano 1 raz
Aspi 145
Nt 54
Avatar użytkownika
marekf
 
Posty: 3182
Dołączył(a): N, 16 gru 2012, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez Althorion » Pn, 20 maja 2013, 19:41

To o czym pisze GreenShadow to jest ogólna mentalność ludzka, nie konsekwencja przyjętego porządku prawnego czy sposobu liczenia głosów, za nic tego magicznie nie zmienisz w kilka lat. Może dziesięcioleciami pracy organicznej, ale na pewno nie ordynacją wyborczą.
„Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.”
Avatar użytkownika
Althorion
 
Posty: 2518
Dołączył(a): So, 14 sty 2012, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez nigdy » Pn, 20 maja 2013, 20:28

SŁUCHAJCIE, NADARZA SIĘ ŚWIETNA SZANSA, ŻEBY ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA FAKT ISTNIENIA DOROSŁYCH ASPIE!

http://aspi.net.pl/forum-otwarte-dla-kazdego,2/media-o-aspie,5969.html

Wystarczy napisać tekst, następnie posłać go do redakcji "Przekroju" w charakterze komentarza. Przy odrobinie szczęścia zostanie opublikowany - jeśli nie w papierowej wersji, to choć w internecie!

Ja ten tekst chętnie napiszę [włączając swój "głos" w poczet wywiadów, rzecz jasna].

Szkic/ hasła :

1) tekst oparty na kilku wywiadach [tak, jak artykuł wyjściowy]. Personalia niekonieczne, jednak przydałyby się przybrane imiona/nicki.

2) W dziecięcym świecie pojawiła się sprawa szkoły i wychowania, tutaj trzeba opowiedzieć o analogicznych sprawach dot. dorosłych.
Praca/szukanie pracy/utrzymanie tejże; wykształcenie/zdobywanie wykształcenia; relacje międzyludzkie. Pasje ["genialne odmienności"] a praca, pasje a związki. Kłopot z uzyskaniem diagnozy, poszukiwanie, a może niechęć do "się metkowania"?


Kto byłby chętny odpowiedzieć na kilka pytań? Kto może udostępnić swoje doświadczenia?

Zacznijmy coś robić wreszcie! [Rownież w temacie Stowarzyszenia].
Avatar użytkownika
nigdy
 
Posty: 605
Dołączył(a): Śr, 7 lis 2012, 23:24
Płeć: K

Re: Media o Aspie.

Postprzez Johnny » Pn, 20 maja 2013, 22:03

Althorion napisał(a):To o czym pisze GreenShadow to jest ogólna mentalność ludzka, nie konsekwencja przyjętego porządku prawnego czy sposobu liczenia głosów, za nic tego magicznie nie zmienisz w kilka lat. Może dziesięcioleciami pracy organicznej, ale na pewno nie ordynacją wyborczą.

Historia zna przypadki skutecznego prania mózgów całego narodu w stosunkowo krótkim czasie, ale to nie było w czasach demokratycznych. Może kiedyś pojawi się jakiś silny przywódca, który będzie miał jednolitą ideę i nie będzie patrzył słupki... Tak jak Piłsudski przed wojną :)
"Der Mensch ist ein Seil, geknüpft zwischen Tier und Übermensch – ein Seil über einem Abgrunde."
"Przyszedł już czas, najwyższy czas, nienawiść zniszczyć w sobie."
Avatar użytkownika
Johnny
 
Posty: 951
Dołączył(a): N, 16 sty 2011, 00:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez GreenShadow » Pn, 20 maja 2013, 23:13

Nigdy, ja się poświęcę dla dobra ogółu i moje doświadczenia mogę udostępnić

A co :)
Aspi183/200
NT27/200

Kto chętnie świtem z łóżeczka wyskoczy - ten od tego wariuje i ślepnie na oczy
Avatar użytkownika
GreenShadow
 
Posty: 3388
Dołączył(a): Pt, 6 kwi 2012, 23:00
Lokalizacja: 100% DIAGNOSED
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez marekf » Wt, 21 maja 2013, 06:21

Ja mogę udostępnić moje posty i maile zapisane od grudnia do kwietnia z poznaną na forum autyzmu psycholog.. Na razie tylko moje, jednak tylko jeśli będzie dostępna, poproszę Ją, może będzie można opublikować całość.. :)
Dzięki nigdy.. Może akurat uruchomisz lawinę.. :roll:
Aspi 145
Nt 54
Avatar użytkownika
marekf
 
Posty: 3182
Dołączył(a): N, 16 gru 2012, 20:49
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez hoboken » Wt, 21 maja 2013, 11:27

Pozwoliłem sobie jakiś czas temu napisać maila do Lidki z prośbą o zgodę na późniejszą publikacją jej pracy magisterskiej ;) [na razie w internecie]
http://aspi.net.pl/forum-dla-zarejestrowanych-uzytkownikow,4/praca-magisterska-pomoc-przy-badaniach-osoby-z-za-asd,5793.html
Aspi 149/200
NT 52/200
Avatar użytkownika
hoboken
 
Posty: 116
Dołączył(a): Pn, 29 paź 2012, 17:23
Lokalizacja: Wielkopolska
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez hoboken » Wt, 21 maja 2013, 13:12

Poniżej artykuł "Genialna odmienność" o którym wspomniała Nigdy.
W tej gazecie jest jeszcze jeden: "Zrozumieć Aspi", ale jest 4 razy dłuższy, więc nie wiem czy go tu wklejać.
Aby przeczytać go online trzeba wykupić abonament - na tydzień to niecałe 3 zł
Właśnie to zrobiłem i skopiowałem oba artykuły, więc gdyby ktoś chciał to mogę je przesłać.

"Genialna odmienność"

Potrafi wykonać skomplikowane działania matematyczne, ale nie reaguje na własne imię, nie patrzy na rozmówcę i niechętnie bawi się z rówieśnikami. O niezwykłych zdolnościach oraz ograniczeniach dzieci z zespołem Aspergera mówi psycholog Anna Lubomirska.

Ponadprzeciętna inteligencja dziecka 
czy jego wybitne uzdolnienie dla rodziców jest zwykle powodem do dumy. Czym tu się martwić?
Powodem do niepokoju będą towarzyszące tym uzdolnieniom zaburzenia w rozwoju społecznym dziecka. Wszystko, co znacząco odbiega od zachowań i umiejętności właściwych jego rówieśnikom. To cechy charakterystyczne całościowych zaburzeń rozwoju, do których należą autyzm oraz zespół Aspergera. Zasadnicza różnica między nimi polega na tym, że dzieci z zespołem Aspergera cechuje inteligencja na poziomie przeciętnym lub wyższym oraz wybitne uzdolnienia czy specjalne zainteresowania. Z kolei autyzm w około 70 proc. przypadków jest sprzężony z niepełnosprawnością intelektualną, a uzdolnienia u takich dzieci pojawiają się w postaci tzw. wyspowych umiejętności, z reguły mają jednak mniejszą skalę i nasilenie.

W czym przejawiają się zaburzenia rozwoju społecznego?
Wyraźnym sygnałem jest brak reakcji dziecka na własne imię oraz niepatrzenie w kierunku osoby mówiącej do niego, nasuwające nawet podejrzenie o głuchotę. Nauczycieli w przedszkolu i szkole niepokoi fakt, że dziecko sprawia wrażenie, jakby nie rozumiało zasad, które obowiązują w grupie, nie bawi się w takie same zabawy jak rówieśnicy, nie chce wykonywać poleceń, które są kierowane do grupy. Bardziej niż ludzie interesują je zabawki, przedmioty, które często wykorzystuje w określony sposób (np. ustawia je w rzędy lub piętrzy) albo skupia się na ich elementach (np. zabawa pojazdami polega wyłącznie na kręceniu ich kołami). Widoczne jest też silne przywiązanie do rutyny, niezmienności zdarzeń, chęci powtarzania tych samych zachowań w określonych sytuacjach itp. Wszelkie zmiany powodują bunt dziecka – dotyczy to np. wchodzenia do nieznanych pomieszczeń, jedzenia nowych rzeczy, zakładania nowych ubrań. U starszych dzieci zwraca uwagę brak dystansu wobec obcych, mówienie często niewłaściwych rzeczy, narażanie się na opinię niewychowanych.

O jakich uzdolnieniach mówimy w przypadku dzieci z zespołem Aspergera?
Często mają talent matematyczny, potrafią w pamięci dokonywać złożonych operacji na liczbach, fascynują ich cyfry i litery, szybko zaczynają czytać. Znałam kiedyś chłopca, który interesował się cyframi do tego stopnia, że wszystkie ubranka, pościel i naczynia musiały być z cyframi, a mama odpowiadała mu bajki, których główni bohaterowie byli cyframi, np. „Cyfra 9 poszła do lasu i zobaczyła strasznego wilka" itd. Dzieci z zespołem Aspergera mogą być też uzdolnione muzycznie, część z nich ma słuch absolutny. Mają też genialną pamięć wzrokową i słuchową. Chętnie uczą się piosenek czy gry na instrumencie, potrafią zagrać raz usłyszaną melodię. U dużej części dzieci można mówić jednak nie tyle o uzdolnieniach, ile o specjalnych zainteresowaniach, np. geografią, astronomią czy wymienioną już matematyką, ale też np. pojazdami, rozkładami jazdy pociągów czy dinozaurami.

Kiedy zainteresowanie przekracza ramy 
normalności?
Specjalne zainteresowanie to więcej niż hobby w tradycyjnym rozumieniu. Dziecko najchętniej poświęcałoby temu cały czas. To jednak może prowadzić do nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych sytuacji. Trafił do nas kiedyś chłopiec, który nie mógł ani na chwilę zostawać sam, np. w łazience. Wyjmował bowiem z szafek różne środki chemiczne i łączył je, sprawdzając, co powstanie. Gdy dziecko gotowe jest cały swój czas poświęcać na pogłębianie wiedzy w określonej dziedzinie, najczęściej odbywa się to kosztem rozwoju innych sfer życia.

Czy to znaczy, że dziecku, które chce być np. astronomem, mamy to utrudniać?
Nie. Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Dla prawidłowego rozwoju dziecka bardzo ważne są np. relacje z rówieśnikami, a osobom z zespołem Aspergera zawsze sprawiają one trudność. Jeśli dodatkowo całą uwagę dziecko będzie poświęcać np. astronomii, a jego koledzy nie będą w tej dziedzinie mieli nic do powiedzenia, to nie znajdą porozumienia. Trzeba określać granice szczególnych zainteresowań, ale warto je pielęgnować. Dzieci mogą bowiem dzięki nim osiągać wybitne rezultaty, być zwycięzcami olimpiad czy konkursów szkolnych, a potem kontynuować tę pasję w dorosłym życiu. Często się mówi, że niektórzy wybitni naukowcy, jak Albert Einstein czy Nikola Tesla, przejawiali wiele zachowań charakterystycznych dla zespołu Aspergera.

Są jednak zainteresowania szczególne, na których wyeliminowaniu rodzicom dziecka zależy. Czy to w ogóle możliwe?
Niepokojące i kwalifikujące się do zmiany jest np. nadmierne zainteresowanie śmiercią, chorobami czy brutalnymi grami komputerowymi. Zmiana tych fascynacji jest możliwa, ale musi zostać jak najwcześniej wykryta i konsekwentnie korygowana. Zasady postępowania są jasne: należy odwracać uwagę dziecka od tematu za każdym razem, gdy go podejmuje.

Jaka jest rola rodzica w pracy z dzieckiem?
Nie do przecenienia. Rodzic wraz z terapeutą stanowią zespół, który wyznacza cele terapii. Cały czas trzeba pamiętać, że dzieci z zespołem Aspergera w wielu sferach życia napotykają szczególne trudności, zwłaszcza te związane z codziennym funkcjonowaniem i wymagające współistnienia z innymi ludźmi. Wysiłek terapeutów i rodziców zmierza więc do tego, żeby uczyć dziecko zachowań społecznych, a specjalne uzdolnienie trzymać w ryzach, by nie wpływało ono destrukcyjnie na życie dziecka.

W Internecie można znaleźć mnóstwo instytucji oferujących pomoc rodzicom dzieci z zaburzeniami rozwoju, autyzmem czy zespołem Aspergera. Co warto wybrać?
Możliwości jest wiele, ale przy wyborze konkretnej drogi należy wziąć pod uwagę skuteczność proponowanej terapii, potwierdzoną w badaniach naukowych. W tej chwili jedyną potwierdzoną metodą jest terapia behawioralna, oparta na zasadach stosowanej analizy zachowania. Dzięki niej dzieci czynią największe postępy, a w Polsce jest do niej coraz łatwiejszy dostęp.

Na jakie rezultaty terapii mogą liczyć rodzice dzieci cierpiących na tego typu zaburzenia?
Ani zespół Aspergera, ani autyzm nie jest chorobą, nie ma na to lekarstwa. Rezultaty przynosi tylko praca nad poszczególnymi deficytami, czyli tym, co dziecko w danym wieku powinno robić i co robią jego prawidłowo rozwijający się rówieśnicy. Poszczególne deficyty dotyczą zachowań społecznych, czyli nawiązywania interakcji z innymi osobami, zabawy i samoobsługi, a w przypadku dzieci z autyzmem także komunikacji. Wczesne rozpoczęcie intensywnej terapii behawioralnej może znacząco odmienić życie dziecka, niestety, w przypadku zespołu Aspergera diagnoza często jest stawiana zbyt późno – dopiero gdy dziecko ma poważne problemy w szkole.

Czyli można być np. genialnym matematykiem, ale mieć problem z kupieniem 
w sklepie bułki?
Tak, dlatego mówi się, że jest to zaburzenie rozwojowe, trwające od dzieciństwa po dorosłość. Oczywiście może się zdarzyć, że osobą z zespołem Aspergera cały czas będzie się ktoś zajmować, tak by nie musiała myśleć o przyziemnych sprawach. Uważam jednak, że zadaniem rodziców i terapeutów jest przygotowanie dziecka do samodzielnego życia. Osoby z zespołem Aspergera szczególnie dotkliwie zaczynają zdawać sobie sprawę ze swoich deficytów w okresie dojrzewania. Często mówią o tym rodzicom i terapeutom. Widzą, że są inne, że odstają od grupy, nie radzą sobie z podstawowymi rzeczami. To z kolei może wywoływać myśli depresyjne, powodować ucieczki ze szkoły itp.

Czyli nadzwyczajne uzdolnienia tych 
dzieci wcale nie ułatwiają im uzupełnienia deficytów?
Co więcej, dzieci z zespołem Aspergera, właśnie dzięki inteligencji, mają dużą świadomość odmienności. Dlatego działania terapeutyczne powinny iść w kierunku nauki zachowań, z którymi mają największe trudności. Chodzi o to, żeby zmniejszać ich poczucie odmienności, gdy niemal każda codzienna sytuacja jest dla nich problemem, źródłem stresu i daje poczucie niekompetencji.

Anna Lubomirska - psycholog, terapeuta w Przedszkolu Specjalnym dla Dzieci z Zaburzeniem Autystycznym, dyrektor Niepublicznej Poradni Psychologiczno- -Pedagogicznej, działającej w ramach Fundacji – Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku, ufundowanej przez niedawno zmarłą Barbarę Piasecką- -Johnson. Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka jest jedyną w Polsce repliką Princeton Child Development Institute z USA.

źródło: „Przekrój” z dnia 20.05.2013
autor: Edyta Szewerniak-Milewska
Ostatnio edytowano Wt, 21 maja 2013, 13:21 przez hoboken, łącznie edytowano 1 raz
Aspi 149/200
NT 52/200
Avatar użytkownika
hoboken
 
Posty: 116
Dołączył(a): Pn, 29 paź 2012, 17:23
Lokalizacja: Wielkopolska
Płeć: M

Re: Media o Aspie.

Postprzez Althorion » So, 25 maja 2013, 10:15

Pracownik z autyzmem poszukiwany. Przemysł IT myśli inaczej!
Jak podaje The Guardian, firma SAP ma zamiar wyszkolić 650 osób z autyzmem do roku 2020. Oznacza to, że ok. 1% ludzi w firmie będą stanowili ludzie z autyzmem. Projekt już wystartował w Irlandii i Indiach, a ma być rozszerzony na Niemcy, Kanadę i USA.

Kanadę mówicie…
„Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.”
Avatar użytkownika
Althorion
 
Posty: 2518
Dołączył(a): So, 14 sty 2012, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: M


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości