autoterapia

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

autoterapia

Postprzez racemik » So, 8 lut 2014, 20:51

powinienem robic projekt, ale autocad :/, w kazdym razie chwila przerwy :)

Zyjemy w spoleczenstwie, ktore zastalismy i nie mamy zadnego wplywu (albo bardzo maly) np na normy kulturowe- jedna z najwazniejszych jest "rownosc wszystkich ludzi"- wynika z tego duzo dobrego, ale.... taka hmm choroba? zaburzenie osobowosci? typ osobowosci jak zespol aspergera u doroslych, natrafia na bardzo duze problemy z akceptacja. Mam nadzieje ze ten post przedstawi moje zdanie na pewne aspekty funkcjonowania i pozowli szanownym czytelnikom uksztaltowanie wlasnego zdania.

1. Czy ja jestem aspie?
Neurotypowi sa bardzo przywiazani do tradycji, zespol aspergera jeszcze sie nie zadomowil w masowej swiadomosci, wszystko co znajduje sie poza obrebem kultury, jest obce, wrecz jest tematem tabu. wynika z tego prosty wniosek jesli jestes w stanie myslec o sobie w kategoriach ja=aspie, najprawdopodobniej nim jestes. Tak naprawde od diagnozy jest wazniejsze dobre, wysokie funkcjonowanie spoleczne...

2. Jak sobie radzic z zaburzeniami wspoltowarzyszacymi?
depresja, fobia spoleczna, bezsennosc to chyba chleb powszedni ludzi takich jak my, bardzo wazne jest zdanie sobie sprawy z problemu i znalezienie wyjscia, w moim przypadku pomocna okazala sie asentra (a raczej setaloft) na fobie spoleczna i mirtor (bezsennosc i depresja), wiem takze ze znalezienie odpowiedniego lekarza, ktory zaaplikuje dobre leki wymaga czasu dlatego nie przejumuj sie jesli pierwszy doktor, do ktorego trafisz, zawiedzie twoje oczekiwania, probuj dalej , do skutku

3.Podstawowy problem ZA (moim zdaniem)
Nikt mi nigdy nie powiedzial ze inni ludzie mysla inaczej niz ja (patrz wyzej "wszyscy ludzie sa rowni", moim rodzicom nie przyszlo/i nie moglo przyjsc/ do glowy ze moge byc inny, ze moge myslec inaczej). Odbieralem ludzi bardzo doslownie i sam wyrazalem siebie w ten sposob, prowadzilo to do niezrozumienia, w konsekwencji do frustracji

4. Czyli jak mysla nt??
Kazda mysl pojawiajaca sie w glowie nt, powoduje zaburzenie rownowagi mozgu, musi zostac usunieta ze swiadomosci (wyparta do podswiadomosci), na jej miejsu pojawia sie inna mysl o znaczeniu przeciwnym ktora wyrowna rownowage. Nt mysla w ten sposob prawie caly czas, jest to dla nich naturalne i normalne, inna kwestia jest kontekst- to co mowia nt zazwyczaj dotyczy innych ludzi (ich obsesyjne zainteresowania sa skierowane na innych )

5. Matematyka ma zastosowanie w psychologii? o_O
"do tej pory pewnie byles przyzwyczajony do takiej formy zadan z matematyki:
masz dana funkcje y=x+10
oblicz wartosc y dla :
x=2 (y=12)
x=7 (y=17)
x=0 (y=10)

teraz sobie wyobraz inny rodzaj matematyki
masz pewien uporzadkowany zbior funkcji:
{
1. y=x+5
2. y=x-3
3. y=x*x
4. y=x*x*x
}

dostajesz pare liczb a musisz podac numer funkcji np:
(x=1, y=-2) pasuje do funkcji nr 2
(x=-1, y=-1) pasuje do funkcji nr 4
(x=1, y=1) pasuje do funkcji nr 3 i 4

takie ujecie matematyki pozwala zrozumiec mechanizmy spoleczne

masz tablice roznych postaw spolecznych, archetypicznych cech charakteru

zamiast pary liczb dostajesz zdania wypowiedziane przez nt

twoim zadaniem jest okreslenie na podstawie tych zdan do jakiej pozycji w tablicy postaw, nalezy dana osoba

i w druga strone jesli chcesz powiedziec cos, mow tak zeby twoj odbiorca umial dopasowac Ciebie do jakiejs postawy, np ekscentryka"

6. Czy to wszystko na temat psychologii?
Niestety nie, czesc informacji znajduje sie w dziale prywatynym i tam pozostaina - poprostu chce wiedziec kto to czyta, pewna wiedza jest jak noz, mozna pokroic chleb, albo czlowieka.... Dlatego jesli chcesz dowiedziec sie czegos wiecej zapraszam na forum /chyba ze chcesz sam dosjc do pewnych wnioskow/

7.Zwiazki
Moim zdaniem najwiekszym problemem w budowaniu zwiazku jest nie zrozumienie potrzeb drugiego czlowieka, jesli wychodzisz z zalozenia ze "nie potzrebuje ciaglego kontaktu, potrzebuje tylko seksu", masz nikle szanse na znalezienie partnera, pamietaj zwiazek polega na kompromisie (podobno trudnym dla aspich) a nie na "onanizowaniu sie za pomoca kobiety"

8.Kompleksy
Po pierwsze nie ma ludzi idealnych, kazdy ma swoje wady i zalety
Po drugie kompleksy naogol powstaja pod zlym wplywem otoczenia (czesto rodziny)

aspie jako perfekcjonisci moga miec problem z zaakceptowaniem siebie jesli cos nie pasuje do obrazu idealu

pamietaj ze ludzie ktorzy wytykaja twoje slabe punkty sami sa zaburzeni

inna kwestia ze komleksy u aspich moga spowodowac zamkniecie sie w sobie, natomiast nt maja sposoby jak sobie z nimi radzic (np zarabiajac ponad srednia krajowa)

9. dlaczego warto uswiadamiac aspich z otoczenia?
uwazam ze nalezy pomoc kazdemu,. jesli nie chcesz robic tego jawnie np ze wzgledu na wiek osoby, mozesz zrobic to anonimowo (mejl z trescia tego postu albo list pocztowy bez nadawcy), lepiej sie pomylic i wyslac do nt, niz zostawic kogos na lodzie

Uwazam ze nazwa zespol aspergera jest bardzo krzywdaca, bardziej odpowiednie jest osobowosc typui asperger, jestesmy takimi samymi ludzmi, tylko jestesmy bardziej skoncentrowani na swojej pasji niz na otoczeniu. uwazam ze kazdy aspi powinien znalesc prace i zalozyc rodzine
-Zamknąć się, padalce, i gadać gdzie ten łachmyta Czesio! Jak go znam na pewno coś knuje!
-Gruppenführer Czesio jest w tajnym bunkrze i opracowuje ostateczne rozwiązanie!
racemik
 
Posty: 104
Dołączył(a): Cz, 21 lut 2013, 18:24
Płeć: M

Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości