Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez Althorion » Pt, 28 mar 2014, 22:32

http://health.ucsd.edu/news/releases/Pages/2014-03-26-cortical-layer-disruption-and-autism.aspx
(tłumaczenie własne)
Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Szkoły Medycznej San Diego i Instytutu Nauk o Mózgu „Allen” opublikowali artykuł przedstawiający nowe dowody w jasny i bezpośredni sposób pokazujące, że autyzm zaczyna się już w życiu płodowym.
Artykuł pojawi się 27. marca [czyli pojawił się już wczoraj — przyp. Althoriona] w wydaniu internetowym New England Journal of Medicine.
Badacze — dr Eric Courchesne, profesor neurobiologii i dyrektor Autism Center of Excellence na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego; dr Ed S. Lein z Instytutu Nauk o Mózgu „Allen” w Seattle oraz główny publikujący dr Rich Stoner z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego — przeanalizowali dwadzieścia pięć genów wyekstrahowanych z pobranych pośmiertnie próbek mózgu dzieci z i bez autyzmu. Analiza objęła geny służące za bioznaczniki typów komórek mózgowych w różnych warstwach kory mózgowej, geny podejrzane o powiązania z autyzmem i zestaw genów kontrolnych.
„Rozwój mózgu u płodu wymaga wytworzenia kory mózgowej złożonej z sześciu warstw”, powiedział dr Courchesne. „Odkryliśmy ogniskowe zaburzenia rozwojowe w tych warstwach u większości dzieci autycznych”. Dr Stoner stworzył pierwszy trójwymiarowy model pokazujący obszary mózgu, w których fragmenty kory nie rozwinęły się we właściwy sposób.
„Najbardziej zadziwiło nas to, że podobne zaburzenia wczesnorozwojowe napotkaliśmy w prawie wszystkich autycznych mózgach — co jest zaskakujące zważywszy na zróżnicowanie objawów u pacjentów dotkniętych autyzmem oraz złożone aspekty genetyczne odpowiadające za autyzm”, tłumaczył Lein.
Na wczesnym etapie rozwoju mózgu, każda z warstw kory wytwarza właściwe sobie typy komórek mózgowych, każda z innym wzorem połączeń, które pełnią wyjątkową i ważną rolę w procesie przetwarzania informacji. Gdy komórki mózgu rozwijają się w konkretny sposób w konkretnej warstwie z konkretnymi połączeniami, wytwarzają rozróżnialną genetyczną sygnaturę, „znacznik” który można obserwować.
Badania wykazały że u dzieci dotkniętych autyzmem, główne znaczniki genetyczne były nieobecne na wielu warstwach komórek mózgowych. „Ten defekt”, powiedział Courchesne, „wskazuje na to, że niezwykle istotny wczesnorozwojowy etap wytwarzania sześciu zróżnicowanych warstw z konkretnych komórek mózgowych — proces który zaczyna się jeszcze w życiu płodowym — został zaburzony”.
Co równie istotne, jak twierdzą naukowcy, te defekty wczesnorozwojowe były też obecne w sposób ogniskowy na korze mózgowej, co sugeruje, że różnice nie są rozłożone w korze w sposób jednorodny. Najbardziej uszkodzonymi rejonami były płat czołowy i płat skroniowy, co tłumaczyłoby, dlaczego u różnych chorych zaburzone są różne aspekty.
Płat czołowy kory jest powiązany z wyższymi funkcjami mózgu, takimi jak złożona komunikacja i rozumienie sygnałów społecznych. Płat skroniowy jest powiązany z umiejętnościami językowymi. Uszkodzenia w płatach czołowym i skroniowym wykryte w badaniu zdają się tłumaczyć najczęstsze problemy towarzyszące osobom autycznym. Kora wzrokowa — obszar mózgu powiązany z rodzajem percepcji, którego autyzm nie narusza — nie wykazywała odstępstw od normy.
„To niesamowite, że udało nam się odnaleźć te ogniska, jako że kora mózgowa ma z grubsza rozmiar powierzchni piłki do koszykówki, a my badaliśmy tylko fragmenty tkanki o rozmiarach gumki z ołówka”, powiedział Lein. „To sugeruje, że zaobserwowane odchylenia są dosyć rozpowszechnione na powierzchni kory”.
Dane zebrane w Allen Brain Atlas oraz w BrainSpan Atlas of the Developing Human Brain zostały opublikowane w ramach współpracy kilku instytucji i ufundowane przez National Institute of Mental Health [fragment amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej — przyp. Althoriona]. Pozwoliło to naukowcom identyfikować konkretne geny w rozwijającym się mózgu, które mogły zostać użyte jako bioznaczniki Odkrywanie pochodzenia autyzmu jest wyzwaniem, gdyż zazwyczaj polegamy na badaniu mózgu osoby dorosłej i próbujemy ekstrapolować wstecz. „W tym przypadku”, zauważył Lein, „byliśmy w stanie badać przy użyciu młodej próbki kontrolnej i autycznej, co dało nam unikalny wgląd w to, jak autyzm objawia się w rozwijającym się mózgu”.
„Odkrycie, że te defekty objawiają się raczej ogniskowo niż całościowo daje nan nadzieję na lepsze poznanie natury autyzmu”, dodał Courchesne.
Zdaniem naukowców, takie ogniskowe zmiany, w odróżnieniu od jednorodnych, mogą tłumaczyć dlaczego wiele małych dzieci dotkniętych autyzmem wykazuje znaczącą poprawę pod wpływem wcześnie rozpoczętej terapii. Odkrycia te zzdają się potwierdzać ideę, wg której autyczny mózg może wytwarzać nowe ścieżki, celem ominięcia uszkodzonych fragmentów, co pozwala mieć nadzieję, że zrozumienie tych ognisk pozwoli na lepsze rozumienie w jaki sposób odbywa się ta poprawa.
[ominięto dwa ostatnie akapity, podające pełną listę osób odpowiedzialnych za badania oraz fundatorów — przyp. Althoriona]
„Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie czyni dobro.”
Avatar użytkownika
Althorion
 
Posty: 2518
Dołączył(a): So, 14 sty 2012, 00:00
Lokalizacja: Wrocław
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez czerwcowy » So, 29 mar 2014, 09:23

Wyniki badań bardzo mnie zaciekawiły, szkoda że wciąż nikt nie zastanowił się nad wpływem rodziców i ich zachowań. Bo ciekawi mnie czy palenie papierosów przed matkę przed i w trakcie ciąży może predestynować do dotknięcia przez zaburzenia ze spektrum autyzmu.
Avatar użytkownika
czerwcowy
 
Posty: 353
Dołączył(a): So, 9 lis 2013, 13:06
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez laurka » So, 29 mar 2014, 17:54

W sumie wyniki mnie nie zdziwiły... jeżeli autyzm to coś, co ma się od urodzenia, to czemu nie miałby się zacząć już na początku życia/istnienia/... jakkolwiek by tego etapu nie nazwać.
Tak jest też raczej w przypadku innych chorób wrodzonych, gdzie dziecko już rodzi się chore.
We Are All Made of Stars
laurka
 
Posty: 591
Dołączył(a): Pt, 28 lut 2014, 15:45
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez GreenShadow » So, 29 mar 2014, 21:34

Nie we wszystkich przypadkach chorób wrodzonych:

Schizofrenia (w każdym niektóre jej rodzaje) są przenoszone genetycznie - a objawy pojawiają się (zazwyczaj) w okresie lub po okresie dojrzewania.

Pląsawica Huntingtona - ma się ją od urodzenia, a pierwsze objawy pojawiają się po 35-50 roku życia
Aspi183/200
NT27/200

Kto chętnie świtem z łóżeczka wyskoczy - ten od tego wariuje i ślepnie na oczy
Avatar użytkownika
GreenShadow
 
Posty: 3388
Dołączył(a): Pt, 6 kwi 2012, 23:00
Lokalizacja: 100% DIAGNOSED
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez Tamir » Wt, 1 kwi 2014, 15:15

Laurce pewnie chodziło o to, że już na początku istnienia jest jakiś "nośnik" wrodzonej przypadłości (na przykład dodatkowy chromosom i zachodzą już pewne zmiany, które objawiają się dopiero później.
Przynajmniej ja to tak odczytałem i pod tym się podpisuję.
Avatar użytkownika
Tamir
 
Posty: 2051
Dołączył(a): N, 20 mar 2011, 00:00
Lokalizacja: Z miasta Łodzi, gdzie nawet bieganie psom szkodzi.
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez laurka » Wt, 1 kwi 2014, 15:46

Tak właśnie. Nie chodziło mi o objawy, tylko o te wrodzone cechy zapisane w genach.
We Are All Made of Stars
laurka
 
Posty: 591
Dołączył(a): Pt, 28 lut 2014, 15:45
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez laurka » Pt, 4 kwi 2014, 18:02

A co ja mam myśleć o tym? Cytat:
Teraz [Susan] Boyle zdradziła w wywiadzie z "The Observer", że cierpi na zespół Aspergera. [...] Jej choroba zaczęła się z powodu urazu mózgu, którego doznała w dzieciństwie.
Dlaczego tutaj Zespół Aspergera - mylnie nazywany chorobą - miał być wynikiem urazu (którego zresztą doznała już w trakcie życia)? Nie jest to czasem jakaś niemożliwa bzdura?
Ostatnio edytowano Pt, 4 kwi 2014, 18:02 przez laurka, łącznie edytowano 1 raz
We Are All Made of Stars
laurka
 
Posty: 591
Dołączył(a): Pt, 28 lut 2014, 15:45
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez fasci-nation » Pt, 4 kwi 2014, 18:51

Wiesz, każdy ma swoje teorie. U mnie w domu jest popularna taka, że jestem dziwna, bo jako małe dziecko upadłam na głowę. Dosłownie. Ale nic mi się nie stało, tylko się trochę poobijałam. Susan pewnie miała poważny wypadek. W każdym razie wielu rodziców dopasowuje jakieś wydarzenia do wieku, w którym odmienność zaczyna być widoczna.

Zastanawia mnie jednak, czy autyzm u osób, które mają jakieś dodatkowe zaburzenia, np. porażenie mózgowe, padaczka czy poważne niedotlenienie przy porodzie, to taki sam autyzm jak u osób całkowicie zdrowych. Może ci pierwsi mają jakieś autyzmopodobne objawy w wyniku choroby, natomiast ci drudzy mają czyste ASD? Kiedyś się pewnie dowiemy.

Miałam te same rozkminy parę miesięcy temu.

A o Susan też było i o tym, jak to się cierpi na ZA.
Ostatnio edytowano Pt, 4 kwi 2014, 18:55 przez fasci-nation, łącznie edytowano 1 raz
fajny kotó

Moja kocia książka: http://savant.org.pl/publikacje/koci_1.1_1.pdf
i koci blog: http://kociswiatasd.blox.pl/
Avatar użytkownika
fasci-nation
 
Posty: 3601
Dołączył(a): Cz, 28 sty 2010, 00:00
Lokalizacja: weiter weiter ins Verderben
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez laurka » Pt, 4 kwi 2014, 19:11

O, dzięki za linki, zaraz poczytam. (Właściwie to przypadek Susan mnie zaciekawił - jeśli rzeczywiście nie jest to tylko jakaś medialna plotka, to rzeczywiście fajnie przeczytać taki artykuł.)
We Are All Made of Stars
laurka
 
Posty: 591
Dołączył(a): Pt, 28 lut 2014, 15:45
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez Master/Pentium » Pt, 4 kwi 2014, 20:35

laurka napisał(a):A co ja mam myśleć o tym? Cytat:
Teraz [Susan] Boyle zdradziła w wywiadzie z "The Observer", że cierpi na zespół Aspergera. [...] Jej choroba zaczęła się z powodu urazu mózgu, którego doznała w dzieciństwie.
Dlaczego tutaj Zespół Aspergera - mylnie nazywany chorobą - miał być wynikiem urazu (którego zresztą doznała już w trakcie życia)? Nie jest to czasem jakaś niemożliwa bzdura?

Owszem to jest bzdura. Nie pierwsza ani ostatnia w mediach. Ale owszem - wskutek urazu mogła "nabyć" pewnych cech podobnych do ASD.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez Master/Pentium » Pt, 4 kwi 2014, 20:40

Nie sądzę aby przyczyna była aż tak prosta - tj. rozsiane po mózgu mikrodefekty - to prawdopodobnie jest tylko jeden z elementów układanki.
Ale dobre i to - zawsze to już jakiś punkt wyjścia do dalszych poszukiwań.
Co do tego, iż problem zaczyna się w życiu płodowym - można się było tego spodziewać znając wysoka dziedziczność.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez Mruczanka » Cz, 17 kwi 2014, 23:00

fasci-nation napisał(a):Wiesz, każdy ma swoje teorie. U mnie w domu jest popularna taka, że jestem dziwna, bo jako małe dziecko upadłam na głowę. Dosłownie. Ale nic mi się nie stało, tylko się trochę poobijałam. Susan pewnie miała poważny wypadek. W każdym razie wielu rodziców dopasowuje jakieś wydarzenia do wieku, w którym odmienność zaczyna być widoczna.

Zastanawia mnie jednak, czy autyzm u osób, które mają jakieś dodatkowe zaburzenia, np. porażenie mózgowe, padaczka czy poważne niedotlenienie przy porodzie, to taki sam autyzm jak u osób całkowicie zdrowych. Może ci pierwsi mają jakieś autyzmopodobne objawy w wyniku choroby, natomiast ci drudzy mają czyste ASD? Kiedyś się pewnie dowiemy.

Miałam te same rozkminy parę miesięcy temu.

A o Susan też było i o tym, jak to się cierpi na ZA.





Ja miałam niedotlenienie przy porodzie, a potem ciężko chorowałam. Może u mnie jest, jak piszesz, że nie mam typowego ZA, tylko jakieś uszkodzenia neurologiczne wywołujące podobne do autyzmu objawy :?
Irytujące jest trochę, że lekarze tak mało wiedzą o mózgach i jak zapobiegać wszelkim nieprawidłowościom.
W ogóle lekarze mało wiedzą :-|
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Autyzm zaczyna się w trakcie życia płodowego

Postprzez laurka » Cz, 17 kwi 2014, 23:15

Mruczanka napisał(a):Ja miałam niedotlenienie przy porodzie, a potem ciężko chorowałam.
Mój brat też (najpierw w ogóle nie oddychał, potem chorował). Natomiast ja urodziłam się zdrowa i oboje mamy ZA, u nas jest to na pewno rodzinne, więc jego niedotlenienie nie miało na to wpływu moim zdaniem. Ale chyba nie ma reguły...
We Are All Made of Stars
laurka
 
Posty: 591
Dołączył(a): Pt, 28 lut 2014, 15:45
Płeć: K


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości

cron