Inteligencja werbalna a wykonawcza

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez asperger » So, 7 cze 2014, 20:29

Jak chodziłem do gimnzjum, to zrobili mi test inteligencji. Oto wyniki:
inteligencja werbalna 108
inteligencja wykonawcza 51
inteligencja ogólna 81

Na tej podstawie stwierdzono nieharmonijny rozwój intelektualny, sprawne myślenie słowno-pojęciowe, ale za to słaba inteligencja wykonawcza. Czy to jest powszechne u ludzi z zespołem aspergera?
asperger
 
Posty: 1519
Dołączył(a): So, 18 mar 2006, 00:00

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez Morog » So, 7 cze 2014, 21:49

a jak się robi taki test?
Avatar użytkownika
Morog
 
Posty: 1470
Dołączył(a): Śr, 2 lip 2008, 23:00
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez asperger » So, 7 cze 2014, 22:03

Są różne typy zadań, w części werbalnej jest to na przykład zadanie "słownik", czyli podanie definicji słów, arytmetyka, a w części wykonawczej wzory z klocków, uzupełnianie obrazków. Test trwa jakieś 2 godziny. Poczytaj o teście Weschlera.
asperger
 
Posty: 1519
Dołączył(a): So, 18 mar 2006, 00:00

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez Master/Pentium » N, 8 cze 2014, 14:25

Deficyty w tak zwanych zdolnościach wykonawczych są faktycznie powszechne w ASD i pokrewnych.
Jednak niespecjalnie ufałbym w miarodajność takiego testu, choć prawdopodobnie ogólne proporcje różnych zdolności (aka inteligencja :) ) są jako tako poprawne.
PS. Kto napisze moje poprzednie zdanie po polsku ? ;)
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez nonkanneric » Pn, 18 sie 2014, 19:14

asperger napisał(a):Jak chodziłem do gimnzjum, to zrobili mi test inteligencji. Oto wyniki:
inteligencja werbalna 108
inteligencja wykonawcza 51
inteligencja ogólna 81

Na tej podstawie stwierdzono nieharmonijny rozwój intelektualny, sprawne myślenie słowno-pojęciowe, ale za to słaba inteligencja wykonawcza. Czy to jest powszechne u ludzi z zespołem aspergera?


Taki profil wygląda ewidentnie na tak zwane NVLD (nonverbal learning disability - upośledzenie zdolności pozawerbalnego uczenia się). W Ameryce Północnej znaczenie tego terminu zostało głęboko wykoslawione, oznacza się nim zaburzenie obejmujące coś o wiele więcej niż umiejętności szkolne - według mnie zrobili tam z tego synonim dużej części łagodnych przypadków ZA, ASD i PDD. NVLD powinno oznaczać tylko zaburzenie uczenia się czy profil IQ, nie zespół zaburzeń społecznych, komunikacyjnych, związanych z zachowaniem, emocjonalnych i historycznych oraz sensorycznych. Idąc tym tropem, to autyzm klasyczny można byłoby nazwać zaburzeniem uczenia się wyobrazeniowego-językowo-sensorycznego... Prawdopodobnie wiele osób z łagodnymi, "niekannerycznymi" postaciami ASD ma wyraźnie wyższy iloraz inteligencji werbalnej, co świadczy raczej o pewnym NVLD. Ale zaburzenia społeczne czy emocjonalne to nie zaburzenia umiejętności szkolnych (learning disorders). Niestety, wiele osób z wyraznymi zaburzeniami rozwoju ma w USA diagnozę "nonverbal learning disorder", co jest rażące, wprowadza w ewidentny błąd, bo "learning disorder" to tylko część problemów związanych z tą łagodną postacią ASD. W obowiązującym obecnie w USA DSM-V nie ma NVLD, ale jest SCD (social communication disorder), co wciąż jest ewidentnym niedopowiedzeniem. "NVLD" czy "SCD" to często jest po prostu coś, co należałoby określić jako bardzo łagodne, pozbawione wielu dokuczliwych objawów typowych dla klasycznego autyzmu, całościowe zaburzenie rozwoju.
nonkanneric
 

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez Master/Pentium » Wt, 19 sie 2014, 17:32

Czyli w skrócie NVLD to coś pomiędzy NT a ASD/AS?
PS. Kto umieści więcej skrótów w jednym zdaniu?
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez nonkanneric » Wt, 19 sie 2014, 18:14

NVLD to coś, co wyklucza z grona NT:) Termin ten jest zdecydowanie nadużywany i według mnie oznacza łagodne całościowe zaburzenie rozwoju, a nie to, co powinien, czyli jedynie zaburzenie umiejętności szkolnych. NVLD to nie jest ani neurotypowosc, ani klasyczny autyzm z wąskim umysłem. Opisy tego zaburzenia każą uznać "NVLD" za łagodną formę całościowego zaburzenia rozwoju, zaburzenia ze spektrum autyzmu czy ZA. Nie można jej lekceważyć. Żeby wyrazić negatywny wpływ NLD trzeba użyć mocnego określenia - całościowe zanurzenie rozwoju lub spektrum autyzmu. W opisie NLD mogłem znaleźć nawet silnie kannerowskie cechy takie jak trudności w dostosowaniu się do zmian czy literalna interpretacja przenośni. Nawet ich całkowity brak nie wyklucza według mnie PDD. Dzieci z PDD są "inne", "dziwaczne", dobrymi wyznacznikami mogą być poważne trudności w komunikacji niewerbalnej czy zaburzenie zainteresowań. Występuje też bardzo powszechnie jakiś rodzaj zaburzeń motorycznych i sensorycznych oraz przede wszystkim zaburzenia emocjonalne. NVLD to dla mnie po prostu słaba, inna forma ASD i PDD. Zaburzenie uczenia się to tylko część problemu czy jeden z objawów tego całosciowego zaburzenia rozwoju. Nazwa "NLD" nie może być używana do opisu zaburzenia społecznego czy emocjonalnego. Szkoda tych dzieci, zwłaszcza w Ameryce, które otrzymują etykietę, której brzmienie wprowadza w błąd co do surowosci i charakteru problemu.
nonkanneric
 

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez Krzyś » Śr, 20 sie 2014, 22:20

jak już się chwalicie waisem to i ja się pochwalę.

badanie w wieku 23 lat 9 m-cy

werbalna (IIsł) = 127
wykonawcza (IIwyk) = 99
ogólna (IIog) = 115

niestety nie mam wyników waisa z jakiegokolwiek innego okresu.
Avatar użytkownika
Krzyś
 
Posty: 1940
Dołączył(a): Wt, 25 lip 2006, 23:00
Lokalizacja: Lublin / M / 32 / zdiagnozowany
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez nonkanneric » Cz, 21 sie 2014, 10:53

28 punktów różnicy między werbalnej i niewerbalna. Wysoka inteligencja werbalna.
nonkanneric
 

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez nonkan » Pn, 1 wrz 2014, 12:26

Wyniki takiego badania są bardzo ciekawe. W autyzmie klasycznym to inteligencja werbalna raczej się zbytnio nie rozwija. Wydaje się, że przewaga inteligencji werbalnej powinna być wyraźna u dużej części osób z ZA. ZA bywa nazywane "ekstremalną odmianą NLD". Nie wydaje mi się, aby to było słuszne, zwłaszcza w odniesieniu do ciężkich przypadków ZA, które są (przynajmniej dla mnie) odmianami autyzmu klasycznego.
nonkan
 
Posty: 9496
Dołączył(a): So, 23 sie 2014, 19:44
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez Luc84 » Wt, 2 wrz 2014, 16:25

Chciałbym mieć kiedyś taki test badający inteligencję wykonawczą, bo z tym mam wrażenie że jest u mnie problem.

Nie wiem jak to ująć ale mam wrażenie że wiele zadań jakie można spotkać gdzieś w jakichś pracach czy w życiu można podzielić na zadania pewnego rodzaju zamknięte, wymagające wykonania pewnej skończonej ilości procedur i otwarte, gdzie nawet jak cel zadania jest jasno nakreślony, to sposób dojścia do rozwiązania wymaga dużej kreatywności.

No i mam taki przykład z ostatniej pracy w hipermarkecie, gdzie jak miałem np. uporządkować czy ścieśnić towar na półkach, albo wdrożyć planogram (taka jakby mapka gdzie pisze co ma stać na półce), to wolno bo wolno, ale potrafiłem bardzo dobrze wywiązać się z takiego zadania. Bo było mniej więcej jasne co mam zrobić i jaki jest "materiał" na którym pracuję.

Natomiast gdy miałem szukać towaru na magazynie i dostawałem listę produktów, że tego a tego nie ma na sklepie, a gdzieś jest na magazynie, to wtedy byłem bezradny. Teoretycznie ilość towaru na magazynie jest skończona, ale nigdzie nie było informacji gdzie dany produkt się znajduje, więc w praktyce przy bardzo dużej ilości znajdujących się tam palet, nie jest to zadanie które da się zamknąć w kilka prostych procedur prowadzących do sukcesu, tylko trzeba dużo wyczucia gdzie co szukać, pamięci do tego co mogło być gdzieś położone, kojarzenia rzeczy na podstawie drobnych różnic w kartonach, no i też dużo energii żeby w dosyć krótkim czasie być w stanie przekopać kilka palet.
Luc84
 
Posty: 1507
Dołączył(a): Wt, 30 paź 2012, 20:19
Płeć: M

Re: Inteligencja werbalna a wykonawcza

Postprzez nonkan » Wt, 2 wrz 2014, 21:02

Czy te problemy (przedstawione powyżej) mogą mieć związek z problemami w myśleniu werbalnym?

Myślenie niewerbalne jest moją niezbyt mocną stroną. Z tego co pamiętam, to do nauki wykorzystywałem myślenie werbalne. Klasyczny autysta robiłby raczej na odwrót. Ciekawe, jakie miałbym wyniki w testach na inteligencję werbalną i wykonawczą. Czy byłoby VIQ >(>) PIQ, tak jak zwykle w "enelde"?
nonkan
 
Posty: 9496
Dołączył(a): So, 23 sie 2014, 19:44
Płeć: M


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości

cron