Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez xD » Śr, 1 mar 2017, 13:25

Afantazja jest to brak wyobraźni obrazkowej. Słabe umiejętności wyobrażeniowe to jedno z kryterium do diagnozowania ZA (chyba) Jednak przeglądając forum cały czas napotykam się na treści o odlatywaniu w swój świat, co jest dla mnie bardzo dziwne, skoro wszyscy mamy ZA. Tutaj dokładny opis:
https://www.facebook.com/notes/blake-ro ... 777480504/

Trochę czytania jest, ale warto. Jeśli ktoś nie zna angielskiego na tyle dobrze by to zrozumieć, mogę przetłumaczyć.

Po przeczytaniu chciałbym byście wypełnili anonimową ankietę

https://strawpoll.com/7g87968
xD
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 14 lis 2016, 19:19
Płeć: M

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez Aerrae » Śr, 1 mar 2017, 13:43

Ja tak mam. Nie umiem przywołać w myślach obrazu. Nawet twarzy męża czy dziecka. To tylko taka chmura pojęć. Tak samo z widokiem z okna, krajobrazem, przedmiotami, czymkolwiek.
Ale nie ma to nic wspólnego z "odlatywaniem w swój świat" - zwyczajnie, odlatuję sobie bezobrazowo, w czym ma mi to niby przeszkadzać, skoro myślę w ten sposób od zawsze?
Aerrae
 
Posty: 2936
Dołączył(a): Pn, 13 lip 2015, 11:29
Płeć: K

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez xD » Śr, 1 mar 2017, 13:57

Hmm, to może ze mną jest coś nie tak bo ja większość czasu myślę o niczym, albo inaczej ujmując - nie myślę. Np w trakcie 2godzinnej jazdy pociągiem mogę sobie siedzieć jak warzywo i mi zlatuje jak 5 min.
A jak z innymi zmysłami jeśli chodzi o przywoływanie wrażeń? Bo pytając neurotypowych znajomych potrafią wszystko.
U mnie to tak wygląda:
obraz - nie ( chyba że na granicy zaśnięcia to baaaardzo słabiutko - takie zarysy przedmiotów)
zapach - nie
dźwięk - tak
dotyk - nie
smak - nie

I jeszcze powiązana kwestia - myślicie swoim głosem? Bo znowu pytając NT dostałem różne odpowiedzi, jeden znajomy powiedział że myśli męskim głosem, ale na pewno to nie jest jego. Z kolei koleżanka twierdzi że myśli idealnie swoim głosem. U mnie ten "monolog" w głowie w ogóle żadnej barwy dźwiękowej nie ma.
xD
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn, 14 lis 2016, 19:19
Płeć: M

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez Amelia » Śr, 1 mar 2017, 15:51

xD napisał(a):Afantazja jest to brak wyobraźni obrazkowej. Słabe umiejętności wyobrażeniowe to jedno z kryterium do diagnozowania ZA (chyba) Jednak przeglądając forum cały czas napotykam się na treści o odlatywaniu w swój świat, co jest dla mnie bardzo dziwne, skoro wszyscy mamy ZA.

Po pierwsze, nie wszyscy mamy ZA :)
Po drugie, chyba różnie to bywa, np. tutaj jest wątek, w którym wiele osób pisze, że myśli obrazami
http://aspi.net.pl/forum-otwarte-dla-ka ... mi,39.html
Ostatnio edytowano Śr, 1 mar 2017, 15:51 przez Amelia, łącznie edytowano 1 raz
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez Gbur » Śr, 1 mar 2017, 17:09

U mnie głos monologu wewntrznego/czytania ma barwę... głos myśli - nie jestem w stanie rozpoznać jaką miałby barwę, gdyby został wypowiedziany. Ale jestem w stanie sobie wyobrazić jakby ktoś inny do mnie mówił używając głosu tej osoby. w każdym razie ten głos w myśli jest mój, ale barwę ma niezidentyfikowaną.
Natomiast nie sądzę, żeby w ogóle ten monolog wewnętrzny dało się wypowiedzieć, bo nawet jeżeli myślę słowami, to ja ich nie wymawiam w myślach w pełny sposób - myślę za szybko. Jeżeli coś wymawiam w myśli to raczej początek wyrazu, a potem automatycznie pojawia się pojęcie, czyli desygnat tego wyrazu rozumiany jakoś bezsłownie. Chyba, że zastanawiam się co napisać, wtedy zdarza się, że wyświetla się obraz wyrazu.
W sumie wielokrotnie próbowałem przelać mój strumień myśli na dyktafon, ale mój aparat mowy działa za wolno i w ogóle połączenia z nim są chyba słabo zmielinizowane , bo mało go używam; więc działa z takim opóźnieniem, że mi dezorganizuje myśli, a dodatkowo dezorganizuje mi myśli słuchanie własnego głosu, więc nic z tego nie wychodzi. Lepiej się eksterioryzuję jednak na klawiaturze komputera.

Podczas dwugodzinnej jazdy pociągiem myślałbym o czymś non-stop, zapewne coś analizując, albo wyobrażając sobie jakieś sytuacje życiowe.

Ale jeżeli robisz badanie porównawcze, to ani ja, ani Aerrae nie mamy diagnozy ZA. ;-)
Gbur
 
Posty: 1592
Dołączył(a): Pt, 4 gru 2015, 18:30
Płeć: M

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez kompowiec » Śr, 1 mar 2017, 17:27

@up
u mnie z kolei ludzie mi mówią że mówię za szybko a jak myślę w głowie to ja opieram się raczej na symbolach, podejrzewam że to zwykłe myślenie skojarzeniowe.
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Afantazja - Wejdź, przeczytaj i odpowiedz

Postprzez Wrotek » Pt, 31 mar 2017, 15:16

Ciekawy temat. Mój angielski leży, więc nie przeczytam tego tekstu.

Ale wyobraźni obrazowej nie mam. Albo mam ale słabą. Raczej nastawioną na zupełną fikcję. Nie umiem jednak wyobrazić sobie opisu postaci z książki, czy budynku. Nie umiem też wyobrazić sobie drogi gdy chcę komuś ja przekazać, albo gdy ja słucham. Dla mnie to pewna fikcja jeśli nie jest operowanie nazwami ulic, miejsc. Wyobrażenia twarzy osób mi bliskich też są utrudnione, czasem zdarza mi się przywołać czyjąś twarz. Co najwyżej mignięcie fragmentu twarzy. Podobnie z miejscami, czasami mogę coś przypomnień, ale w sposób "oklepany" i chwilowy.

Co do jazdy gdzieś pociągiem, ja zawsze o czymś myślę bądź analizuje.

Co do głosu w myślach nigdy o tym nie myślałem. Operuję jakimś głosem, ale to nie jest chyba mój głos, a może?
Złapaliśmy czarownice, czy możemy je spalić?
Avatar użytkownika
Wrotek
 
Posty: 2004
Dołączył(a): Cz, 30 mar 2017, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: M


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości