Redaktor oświecony

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Redaktor oświecony

Postprzez Horka » Cz, 23 lis 2017, 20:16

Podesłałam mi b. dobra koleżanka, z którą rozmawiałam, że najprawdopodobniej mam ZA.

Po przeczytaniu zrobiłam :shock: ...

Zawsze myslałam, że Polityka to gazeta na poziomie, ale chyba właśnie zmieniłam zdanie. Co sądzicie?

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityk ... mozgu.read
[nie mam ZA]
Avatar użytkownika
Horka
 
Posty: 1080
Dołączył(a): Wt, 8 sie 2017, 22:49
Płeć: K

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Wrotek » Cz, 23 lis 2017, 22:05

noo cóż, słabe to... poniekąd jednak tekst z 2010 r. gdy chyba dopiero pojawiała się u nas w Polsce świadomość tego. Same definicje też się w ostatnich latach chyba przesuwały.
Złapaliśmy czarownice, czy możemy je spalić?
Avatar użytkownika
Wrotek
 
Posty: 2004
Dołączył(a): Cz, 30 mar 2017, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Damazy » Cz, 23 lis 2017, 22:32

POLITYKA napisał(a):- Jeśli Jurek znajdzie swoją dziedzinę zawodową, to będzie w niej świetny. Odda się jej bez reszty, jak teraz szachom. Adoratorki też się wtedy znajdą, a nawet jeśli nie, dla niego to drugorzędne - mówi Natalia.

Co ty nie powiesz Natalio? Tenże Jurek ma szukać dziedzinę zawodową??? :-) Przecież to cudowne dziecko i zbiór jakichś 10-ciu sawantów w jednej osobie, :-) jego rzekomymi umiejętnościami można by obdzielić jakichś 10-ciu ludzi i każdy z nich nadal byłby "objawieniem" z syndromem sawanta.

Umiejętności Jurka:

W ludziach interesują go daty urodzin i zgonów. W świecie: długość rzek i ich dopływów.

Kim Peek.

Podasz mu dowolną datę, a w sekundę się dowiesz, jaki to był dzień tygodnia.

George Wieder.

Pamięta, który skoczek, na której skoczni, w jakim konkursie, ile skoczył metrów i uzyskał punktów.

Howard Potter.

Szóstym zmysłem odmierza czas, jak atomowy zegar.

Nie pamiętam już nazwiska tej osoby, ale jest jeden taki sawant, który raz nastawiwszy czas w głowie, przez całe życie wie która aktualnie godzina, minuta i sekunda. To chyba największa umiejętność Jurka.

Dziwi go, że można nie znać na pamięć rozkładów jazdy.

Darold Treffert i znów Kim Peek.

Lubił, żeby mu czytać. Po polsku, angielsku czy rosyjsku – wszystko jedno.

Christopher Taylor.

Zabrakło mi tylko znajomości reprezentanta talentu do tych szachów, w jakie Jurek tak dobrze wymiata.

I ten zlepek geniuszy z syndromem sawanta został przedstawiony czytelnikom jako przykład osoby z zespołem Aspergera...
Avatar użytkownika
Damazy
 
Posty: 1418
Dołączył(a): Śr, 26 maja 2010, 23:00
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Wrotek » Cz, 23 lis 2017, 23:01

teraz z ciekawości sprawdziłem katalog biblioteki uczelnianej na hasło Zespół Aspergera.

Z lat 2000-2009 jest 9 ksiązek, z 2010-2017 - 46. W 2010 ukazała się "Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera" Daniela Tammeta. Mogę zgadywać, że autorka ją przeczytała i została natchniona do zebrania dostępnych wtedy informacji, poszukania ludzi i ... wysłała "Polityce".

Szkoda, że redakcja Polityki Cyfrowej odkopała ten tekst po tylu latach, bo on jest raczej zabytkiem wiedzy.


@Damazy
akurat mam kolegę którego podejrzewam o ZA i on ma pamięć absolutną. Więc punkty związane z pamięcią by wypełnił. zapyta się go o jaiś losowy dzień sprzed 10 lat to powie czy to sroda czy nie, jaka była pogoda, etc.
Złapaliśmy czarownice, czy możemy je spalić?
Avatar użytkownika
Wrotek
 
Posty: 2004
Dołączył(a): Cz, 30 mar 2017, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Bapsi » Cz, 23 lis 2017, 23:47

Nie cierpię tego jak piszę się o Zespole Aspergera. Np. przez takie coś:

Wielu Aspich kończy jednak samotnie, jako bezdomni czy nawet przestępcy. Pozbawieni nieformalnych kontaktów społecznych nie rozwijają umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia. 20-latki na pytanie, skąd wziąć pieniądze, odpowiadają, że najlepiej z bankomatu lub kantoru, czy dosłownie: pobrać z magazynu banknotów. A jak któryś uzna, że wszystko powinno być za darmo, przestaje płacić rachunki. Jeśli po ukończeniu studiów nie mogą się odnaleźć na rynku pracy, przychodzą po diagnozę, by ubiegać się o rentę. Z drugiej strony wielu dorosłych Aspich można (bez urazy) spotkać na uniwersytetach. Bywa, że zajmują wysokie stanowiska. Czasem do gabinetu dr Kozielec trafia dobrze funkcjonujący księgowy lub student ostatniego roku.


Jak aspi mają liczyć na normalne życie jeśli z góry będą traktowani jakby urodziły się bez połowy mózgu?
Mein Feld ist die Welt.
Bapsi
 
Posty: 1902
Dołączył(a): So, 29 sie 2015, 23:59
Płeć: K

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Petec » So, 25 lis 2017, 15:39

Bapsi napisał(a):Jak aspi mają liczyć na normalne życie jeśli z góry będą traktowani jakby urodziły się bez połowy mózgu?

o tym pisałem w pokrewnym wątku, ja tylko chcę żeby świat dał mi święty spokój z tymi swoimi irracjonalnymi scrumami, standupami, agile'em i całą resztą zbędnej jak na moje oko gadaniny...
Petec
 
Posty: 59
Dołączył(a): N, 27 sie 2017, 17:37
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez leśna » So, 25 lis 2017, 16:41

Wiesz, co to makaronizm?
Zdiagnozowana
Avatar użytkownika
leśna
 
Posty: 1598
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2015, 00:34
Płeć: K

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Petec » So, 25 lis 2017, 17:10

raczej korpobełkot...
Petec
 
Posty: 59
Dołączył(a): N, 27 sie 2017, 17:37
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez leśna » So, 25 lis 2017, 19:45

Tu nie korporacja.
Zdiagnozowana
Avatar użytkownika
leśna
 
Posty: 1598
Dołączył(a): Śr, 29 lip 2015, 00:34
Płeć: K

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Gbur » N, 26 lis 2017, 00:02

Horka napisał(a):Zawsze myslałam, że Polityka to gazeta na poziomie, ale chyba właśnie zmieniłam zdanie. Co sądzicie?


Zawsze uważałem to za szmatławiec. No nie od zawsze, od początku liceum, kiedy zacząłem interesowac się polityką.
Ale ten tekst nie jest jakoś szczególnie...kaleki, na tle innej prasy kolorowej. Przedstawianie informacji w sposób uproszczony, stereotypowy i zinfantylizowany to jest pewna norma; abstrahując już od możliwości dziennikarzy do napisania czegoś lepszego - zbyt naukowy poziom artykułu zawęziłby jego target. Z drugiej strony może to nie byc obiektywny wskaźnik poziomu targetu, co raczej informacja za kogo autorzy mają swoich czytelników.

No nie ważne zresztą - funkcją takiego artykułu w prasie popularnej może być co najwyżej zaznajomienie czytelnika z samym istnieniem takiego tematu, natomiast żaden rozsądny człowiek nie będzie tego traktował jako poważnego źródła informacji. Zwłaszcza, że internet umożliwia dostęp do ogromnej ilości źródeł przy niewielkim wysiłku.
Ostatnio edytowano N, 26 lis 2017, 00:03 przez Gbur, łącznie edytowano 1 raz
Gbur
 
Posty: 1592
Dołączył(a): Pt, 4 gru 2015, 18:30
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez bou » N, 26 lis 2017, 09:32

ja prasy wcale nie czytam
bou
 
Posty: 261
Dołączył(a): So, 23 lut 2013, 18:23
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez F21 » N, 26 lis 2017, 11:22

ja tylko chcę żeby świat dał mi święty spokój z tymi swoimi irracjonalnymi scrumami, standupami, agile'em i całą resztą zbędnej jak na moje oko gadaniny...


Już Cię lubię :)
Nie ma czegoś takiego jak nauki humanistyczne. Są tylko zbyt małe moce obliczeniowe.
F21
 
Posty: 485
Dołączył(a): Pn, 8 cze 2015, 16:22
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez ex-con » Pn, 27 lis 2017, 09:26

Petec napisał(a):o tym pisałem w pokrewnym wątku, ja tylko chcę żeby świat dał mi święty spokój z tymi swoimi irracjonalnymi scrumami, standupami, agile'em i całą resztą zbędnej jak na moje oko gadaniny...


Zmień metodologię z agile na jakiegoś waterfalla - Six Sigma, PMI, Prince2 czy inny wynalazek. Niestety, idea agile jest taka, że się dużo ze sobą gada żeby szybciej rozwiązywać problemy całego zespołu, a nie jednostek w zespole.

A póki co wypluj z siebie trzy zdania na porannym scrumie :)
Wszyscy myślą o sobie. Tylko ja myślę o mnie.
ex-con
 
Posty: 370
Dołączył(a): Pt, 22 sty 2016, 19:06
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Szörnyxolotl » Pn, 25 gru 2017, 01:53

Wrotek napisał(a):teraz z ciekawości sprawdziłem katalog biblioteki uczelnianej na hasło Zespół Aspergera.
Z lat 2000-2009 jest 9 ksiązek, z 2010-2017 - 46.

Co prawda nie moja biblioteka, ale i tak czuję się miło połechtany, że wyszukiwanie fasetowe się do czegoś przydaje.
Avatar użytkownika
Szörnyxolotl
 
Posty: 152
Dołączył(a): So, 7 lis 2015, 17:44
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Wrotek » Pn, 25 gru 2017, 10:49

A w jakiej bibliotece pracujesz?

A wyszukiwanie fasetowe jak najbardziej się przydaje. Nieraz z tego korzystam.
Złapaliśmy czarownice, czy możemy je spalić?
Avatar użytkownika
Wrotek
 
Posty: 2004
Dołączył(a): Cz, 30 mar 2017, 22:13
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć: M

Re: Redaktor oświecony

Postprzez Szörnyxolotl » Pn, 25 gru 2017, 15:55

W Narodowej. W zeszłym roku mieliśmy sporą rewolucję w formacie katalogowania właśnie pod kątem usprawnienia wyszukuwanis fasetowego.
Avatar użytkownika
Szörnyxolotl
 
Posty: 152
Dołączył(a): So, 7 lis 2015, 17:44
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: M


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 39 gości

cron