ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Diamentowy » Pt, 5 kwi 2019, 04:51

"Zespół Aspergera (ZA, syndrom Aspergera, ang. Asperger syndrome, AS) to nie choroba, której objawy można wyleczyć. Terapeuci radzą, by postrzegać zespół Aspergera jako odmienny wzorzec budowania relacji z otoczeniem. Dotyczy on nie tylko dzieci i młodzieży - zespół Aspergera u dorosłych również bywa rozpoznawany. Jakie są przyczyny, objawy i sposoby leczenia zespołu Aspergera?"

Cały artykuł:

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/psychiatria/zespol-aspergera-objawy-rozpoznanie-i-metody-terapii-zespolu-aspergera-aa-1mx7-kSbN-aYhf.html
Avatar użytkownika
Diamentowy
 
Posty: 906
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2016, 19:28
Płeć: M

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Esclarmonde » Pt, 5 kwi 2019, 12:16

"Podczas bezpośredniej rozmowy rzadko wysyłają sygnały służące podtrzymaniu kontaktu z drugą osobą i zapewniające o swoim zainteresowaniu (np. potakiwanie, zadawanie pytań, kontakt wzrokowy) – wszystko dlatego, że skupiają się przede wszystkim na temacie rozmowy, a nie kontakcie z drugim człowiekiem. "
Zawsze mnie to określenie fascynuje i pomimo tylu lat prób dalej nie wiem co to w sumie znaczy podtrzymywać kontakt z drugą osobą podczas rozmowy w celu jedynie podtrzymania kontaktu. Nie jestem w stanie sobie tego kompletnie wyobrazić, że rozmowa może mieć na celu "podtrzymanie kontaktu". Ale z drugiej strony zaczynam rozumieć intencje oficjalnych postów na pejsbku wrzucane przez niektórych moich znajomych- "odzywa się tylko kiedy czegoś chce" jako synonim fałszywego przyjaciela/ znajomego. Zawsze mnie wtedy zastanawiało z jaką częstotliwością trzeba pytać takie osoby "co tam u Ciebie" żeby nie uznały nas za jednostkę fałszywą.
"Przypadek sprzyja umysłom przygotowanym" Ludwik Pasteur
Avatar użytkownika
Esclarmonde
 
Posty: 816
Dołączył(a): Śr, 27 sty 2016, 20:02
Płeć: K

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Aerrae » Pt, 5 kwi 2019, 12:58

A ja doskonale rozumiem, chociaż nieco od drugiej strony. Moje dziecko przez długi czas gadało często do siebie i za cholerę nie można było zgadnąć, czy on znowu tak sobie gada, czy tym razem mówi do mnie. Bo tego nijak nie sygnalizował, za to się wkurzał, jak mu odpowiadałam, jak on sobie sam zadawał pytania i jednocześnie wkurzał się, jak pytał mnie o coś, a ja nie odpowiadałam. Ale się nauczył - tzn dalej gada do siebie, ale już sygnalizuje, jak mówi do mnie.
Poza tym rozmowa, to zupełnie co innego niż wygłaszany monolog - rozmowa ZAKŁADA kontakt z drugą osobą, czy chociażby próbę obserwacji jak ktoś reaguje na to co mówimy. Jak ktoś prowadzi tylko monolog i zupełnie nie zwraca uwagi na "rozmówcę" to jaki sens go w ogóle słuchać? I to samo jest w drugą stronę - jeśli ktoś coś mówi, a osoba słuchająca sprawia wrażenie, że w ogóle nie słucha, to po co mówić? Tzn owszem, to wtedy jest pogadanka np., ale na pewno nie rozmowa.
I nie wiem jak możesz nie rozumieć co to znaczy, skoro sama cytujesz wyjaśnienie - "zapewniające o swoim zainteresowaniu (np. potakiwanie, zadawanie pytań, kontakt wzrokowy)".
Aerrae
 
Posty: 2936
Dołączył(a): Pn, 13 lip 2015, 11:29
Płeć: K

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Esclarmonde » Pt, 5 kwi 2019, 14:44

Aerrae napisał(a):A ja doskonale rozumiem, chociaż nieco od drugiej strony. Moje dziecko przez długi czas gadało często do siebie i za cholerę nie można było zgadnąć, czy on znowu tak sobie gada, czy tym razem mówi do mnie. Bo tego nijak nie sygnalizował, za to się wkurzał, jak mu odpowiadałam, jak on sobie sam zadawał pytania i jednocześnie wkurzał się, jak pytał mnie o coś, a ja nie odpowiadałam. Ale się nauczył - tzn dalej gada do siebie, ale już sygnalizuje, jak mówi do mnie.
Poza tym rozmowa, to zupełnie co innego niż wygłaszany monolog - rozmowa ZAKŁADA kontakt z drugą osobą, czy chociażby próbę obserwacji jak ktoś reaguje na to co mówimy. Jak ktoś prowadzi tylko monolog i zupełnie nie zwraca uwagi na "rozmówcę" to jaki sens go w ogóle słuchać? I to samo jest w drugą stronę - jeśli ktoś coś mówi, a osoba słuchająca sprawia wrażenie, że w ogóle nie słucha, to po co mówić? Tzn owszem, to wtedy jest pogadanka np., ale na pewno nie rozmowa.
I nie wiem jak możesz nie rozumieć co to znaczy, skoro sama cytujesz wyjaśnienie - "zapewniające o swoim zainteresowaniu (np. potakiwanie, zadawanie pytań, kontakt wzrokowy)".


Może nie sprecyzowałam właściwie (chociaż wydaje mi się, że to jest ujęte w cytacie, a może też dlatego że skupiłam się bardziej na jego drugiej części-> "wszystko dlatego, że skupiają się przede wszystkim na temacie rozmowy, a nie kontakcie z drugim człowiekiem"). Ogólnie wiem, że trzeba przytakiwać, patrzeć czy ktoś słucha, słuchać itd itp. Ale to przytoczone wyżej zdanie interpretuje jako: ktoś z Aspergerem bardziej interesuje się tematem rozmowy niż kontaktem z drugim człowiekiem.
Czyli widzę to tak-> ludzie rozmawiają by wymieniać się informacjami/ doświadczeniami (co całkowicie rozumiem) vs ludzie rozmawiają żeby utrzymywać kontakt z drugim człowiekiem (co akceptuje, ale nie rozumiem bo tego nie czuję).

W sumie też czasem walę monologi, przeważnie jak coś czytam i analizuje a ktoś siedzi obok mnie. Wtedy gadam do siebie tak jakbym mówiła do tego kogoś (może mnie nie słuchać i robić coś innego, nie przeszkadza mi). W pewnym momencie przychodzi mi na myśl coś co chcę do tej osoby powiedzieć, mówię i widzę brak reakcji :D Czyli w sumie jak Twoje dziecko, tylko się o to nie wkurzam :-x
"Przypadek sprzyja umysłom przygotowanym" Ludwik Pasteur
Avatar użytkownika
Esclarmonde
 
Posty: 816
Dołączył(a): Śr, 27 sty 2016, 20:02
Płeć: K

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Aerrae » Pt, 5 kwi 2019, 14:54

Ale właśnie - sama piszesz, że ta osoba może Cię nie słuchać i Ci to nie przeszkadza, a potem znienacka chcesz, żeby Cię nagle słuchała, bo chcesz jej coś powiedzieć - skąd ktoś ma to wiedzieć, kiedy gadasz do siebie a kiedy do niego?
Ale dobrze, że się nie wkurzasz :D
Aerrae
 
Posty: 2936
Dołączył(a): Pn, 13 lip 2015, 11:29
Płeć: K

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez Esclarmonde » So, 6 kwi 2019, 12:24

No ja to wiem, że mnie nie słucha :D To po prostu jest taki jeden ciąg w tym monologu, który wyrzucam jakby automatycznie, bo mi się w moim rozmyślaniach coś skojarzyło z aktualną sprawą- patrzę na tego kogoś, orientuje się "dobra, przecież mnie nie słucha od pół godziny"- zwracam się po imieniu widzę reakcje i jest ok. Tak to mniej więcej wygląda.
"Przypadek sprzyja umysłom przygotowanym" Ludwik Pasteur
Avatar użytkownika
Esclarmonde
 
Posty: 816
Dołączył(a): Śr, 27 sty 2016, 20:02
Płeć: K

Re: ZESPÓŁ ASPERGERA: przyczyny, objawy, leczenie [artykuł]

Postprzez hayabusa » Pn, 27 maja 2019, 11:18

Cześć, dla wszystkich poszukujących nowych znajomości informacja o projekcie. Kojarzycie Mary i Maxa z Warszawy? https://wolontariatkolezenski.pl/ To projekt polegający na spotkaniach z dobraną pod względem wieku i zainteresowań osobą dla wyżej funkcjonujących osób z ZA, ale trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności. Na tej stronie są wszystkie informacje i formularz zgłoszeniowy.
hayabusa
 
Posty: 4
Dołączył(a): Pn, 27 maja 2019, 11:08
Płeć: K


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości