Czy myślicie obrazami?

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Diamentowy » Cz, 19 lis 2020, 14:19

Master/Pentium napisał(a):Zdarza się czasami.
Zdarza się mi śnić po angielsku - sporo tego języka używam ostatnio. Nie potrafię śnić w nieznanych mi językach.


Ale w jakim sensie? Prowadzisz własną narrację czy też są dialogi i stąd potrzeba określenia języka? Pytam, bo moje sny są ZAWSZE nieme. Nie ma treści słownych ani nie prowadzę narracji, tylko obrazy o mniejszym lub większym (rzadziej) znaczeniu.
Avatar użytkownika
Diamentowy
 
Posty: 906
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2016, 19:28
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Witek034 » Cz, 19 lis 2020, 15:03

Diamentowy napisał(a):
Master/Pentium napisał(a):Zdarza się czasami.
Zdarza się mi śnić po angielsku - sporo tego języka używam ostatnio. Nie potrafię śnić w nieznanych mi językach.


Ale w jakim sensie? Prowadzisz własną narrację czy też są dialogi i stąd potrzeba określenia języka? Pytam, bo moje sny są ZAWSZE nieme. Nie ma treści słownych ani nie prowadzę narracji, tylko obrazy o mniejszym lub większym (rzadziej) znaczeniu.

O to samo chciałem dopytać. Bardzo rzadko w moich snach odbywam jakiekolwiek dialogi.
Witek034
 
Posty: 3772
Dołączył(a): Wt, 28 lis 2017, 23:04
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Master/Pentium » Cz, 19 lis 2020, 15:07

Diamentowy napisał(a):Ale w jakim sensie? Prowadzisz własną narrację czy też są dialogi i stąd potrzeba określenia języka? Pytam, bo moje sny są ZAWSZE nieme. Nie ma treści słownych ani nie prowadzę narracji, tylko obrazy o mniejszym lub większym (rzadziej) znaczeniu.

Narracja - zawsze w formie obrazów - czasami widzę siebie lub całe zdarzenie z perspektywy trzeciej osoby. Czasami poprostu "wiem" co zdarzyło się wcześniej w danym śnie.
Używanie języka - zdarza mi się rozmawiać lub czytać we śnie (tak, mogę czytać we śnie).
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Aerrae » Cz, 19 lis 2020, 15:22

Ale jak to nieme sny? Bez dźwięku w ogóle? Czy tylko bez rozmów?
Mam różne sny, czasem jak IR, czasem jak film (czyli tylko obserwuję co się dzieje), ale snu "niemego" to sobie nie przypominam. Normalnie w nich rozmawiam, czytać też mogę. Kiedyś jak byłam chora, to miałam sen cały w tekście, strasznie mnie wymęczył (ale efekty dzwiękowe w tle były normalnie).
Ostatnio edytowano Cz, 19 lis 2020, 15:23 przez Aerrae, łącznie edytowano 1 raz
Aerrae
 
Posty: 2936
Dołączył(a): Pn, 13 lip 2015, 11:29
Płeć: K

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Diamentowy » Cz, 19 lis 2020, 16:10

Trudno powiedzieć. Chyba w ogóle bez dźwięków. Nie przypominam sobie jakichkolwiek dźwięków z moich snów. Obrazy jak najbardziej ale inne zmysły chyba nie. Nie mam porównania do innych, bo znam z doświadczenia tylko swoje sny.
Pamiętam jeden sen, w którym rozmawiałem z kimś ale to na pewno nie były dźwięki tylko samo znaczenie.
Avatar użytkownika
Diamentowy
 
Posty: 906
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2016, 19:28
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez kaczka_dziwaczka » Cz, 19 lis 2020, 16:31

Ile osób, tyle snów jak widać. Ja tylko i wyłącznie mam sny w pierwszej osobie i zawsze są udźwiękowione, dokładnie jakbym normalnie żyła, tylko śpię.
Live long and prosper,
kaczka_dziwaczka
Avatar użytkownika
kaczka_dziwaczka
 
Posty: 17
Dołączył(a): Wt, 13 paź 2020, 12:26
Lokalizacja: Planeta Ziemia
Płeć: K

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Loralora » Pt, 15 sty 2021, 19:44

kaczka_dziwaczka napisał(a):Ile osób, tyle snów jak widać. Ja tylko i wyłącznie mam sny w pierwszej osobie i zawsze są udźwiękowione, dokładnie jakbym normalnie żyła, tylko śpię.



Ja też mam zawsze w pierwszej osobie :)
Loralora
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pt, 15 sty 2021, 19:39
Płeć: K

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez kkz » Pt, 14 maja 2021, 08:58

Wątek tak ciekawy, że aż mnie do pierwszego postu tutaj zachęcił, nawet jeśli dawno nikt w nim nie pisał.
Szczerze mówiąc to nie za bardzo rozumiem o czym tutaj mowa bo... generalnie sama idea obrazu w myślach poza snem jest dla mnie prawie surrealistyczna. Tak - niby jestem w stanie coś "zobaczyć" w myślach, ale są to takie szczątkowe i wyrywkowe "obrazy", że mija się to z jakimkolwiek celem. W sumie to zawsze mnie fascynowało, że ludzie są w stanie wyobrazić na przykład innego człowieka - bez względu czy to postać z książki czy własna matka lub żona. Gdy ktoś mnie zapyta o czyjś wygląd lub o moje mieszkanie czy cokolwiek innego - po prostu opisuję słownie fakty które pamiętam, bez żadnego "wyobrażania" sobie. W sumie to mi teraz trochę smutno - chciałbym sobie teraz np. taczkę "zobaczyć" :)
kkz
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pt, 14 maja 2021, 08:22
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez FractionalDerivative » Pt, 14 maja 2021, 19:19

kkz - to jeszcze nic. Najgorzej, gdy bez obrazów, nie jesteś w stanie wyobrazić sobie pewnych treści. Czytasz tekst, a słowa przelatują tobie przez głowę i nie wiele z tego zostaje. Czytasz ponownie, znacznie wolniej i musisz słowo po słowie budować sobie wyobrażenie tego o czym czytasz.
https://www.nerwica.com/
https://schizoids.pl/forum/
Avatar użytkownika
FractionalDerivative
 
Posty: 887
Dołączył(a): Pt, 1 sty 2021, 03:48
Lokalizacja: Grodno
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Voiman » Cz, 10 sie 2023, 03:19

FractionalDerivative napisał(a):kkz - to jeszcze nic. Najgorzej, gdy bez obrazów, nie jesteś w stanie wyobrazić sobie pewnych treści. Czytasz tekst, a słowa przelatują tobie przez głowę i nie wiele z tego zostaje. Czytasz ponownie, znacznie wolniej i musisz słowo po słowie budować sobie wyobrażenie tego o czym czytasz.


Ja tak mam. Bez obrazu czy to podanego czy stworzonego przeze mnie nie jestem w stanie nic zrozumieć.
Avatar użytkownika
Voiman
 
Posty: 843
Dołączył(a): Pn, 8 lut 2021, 01:06
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez FractionalDerivative » Pn, 14 sie 2023, 22:03

To jeszcze nic. Gdy wstanę rano zaspany, albo jestem trochę bardziej zmęczony i gdy ktoś pyta mnie o coś, to czasem pytanie przelatuje mi przez głowę w ogóle bez generowania treści. Zostaje jednak zapamiętane na zasadzie sekwencji dźwięków i wtedy po kilku sekundach odtwarzam je sobie z pamięci, powtarzając na głos, po czym dopiero wtedy następuje wygenerowanie treści. Trochę, jak z uczenie dzieci katechizmu i paciorków w nadziei, że za młodu bezmyślnie zapamiętają, zaś w dorosłości rozkminią treść.
Ostatnio edytowano Pn, 14 sie 2023, 22:04 przez FractionalDerivative, łącznie edytowano 1 raz
https://www.nerwica.com/
https://schizoids.pl/forum/
Avatar użytkownika
FractionalDerivative
 
Posty: 887
Dołączył(a): Pt, 1 sty 2021, 03:48
Lokalizacja: Grodno
Płeć: M

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Mruczanka » Wt, 15 sie 2023, 01:12

FractionalDerivative napisał(a):To jeszcze nic. Gdy wstanę rano zaspany, albo jestem trochę bardziej zmęczony i gdy ktoś pyta mnie o coś, to czasem pytanie przelatuje mi przez głowę w ogóle bez generowania treści. Zostaje jednak zapamiętane na zasadzie sekwencji dźwięków i wtedy po kilku sekundach odtwarzam je sobie z pamięci, powtarzając na głos, po czym dopiero wtedy następuje wygenerowanie treści. Trochę, jak z uczenie dzieci katechizmu i paciorków w nadziei, że za młodu bezmyślnie zapamiętają, zaś w dorosłości rozkminią treść.


To mi przypomina mój przypadek niedosłuchu.
Często łapię się na tym, że niedosłyszę tego co ktoś do mnie mówi, ale mój mózg przekonwertuje to na logiczny język i po chwili jestem w stanie ogarnąć, co ta osoba do mnie powiedziała.
Niestety minus jest taki, że moja reakcja i czas na odpowiedź jest nienaturalnie długa i wielu ludzi to wkurza, ale plus, że mój mąż przywykł i wie, że jestem poprostu powolna w ogarnianiu.
Kiedyś bardzo siebie winiłam z tego powodu i miałam ogromne kompleksy, dzisiaj wiem, że to nie moja wina, że niedosłyszę i że ogólnie fajnie, że mój mózg stara się z tym radzić, choć nie idealnie.
Ale tak, obrazy są najlepsze.
Czasami obrazami da się porozumieć bez słów i to jest niezwykle kojące.
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Czy myślicie obrazami?

Postprzez Master/Pentium » Wt, 15 sie 2023, 11:02

Mruczanka napisał(a):Często łapię się na tym, że niedosłyszę tego co ktoś do mnie mówi, ale mój mózg przekonwertuje to na logiczny język i po chwili jestem w stanie ogarnąć, co ta osoba do mnie powiedziała.
Niestety minus jest taki, że moja reakcja i czas na odpowiedź jest nienaturalnie długa i wielu ludzi to wkurza, ale plus, że mój mąż przywykł i wie, że jestem poprostu powolna w ogarnianiu.

Nie tylko ty tak masz. Zarówno w kwestii "niedosłyszenia" jak i opóźnienia związanego z rozmaitymi konwersjami z/do mówionego języka.
Ostatnio edytowano Wt, 15 sie 2023, 11:02 przez Master/Pentium, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Poprzednia strona

Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 29 gości