Mówienie o autyzmie

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Mówienie o autyzmie

Postprzez Hunter_fox » Śr, 1 gru 2021, 13:43

Witam
Czy tylko ja, czy może ktoś jeszcze zauważył że teraz o autyzmie i innych zaburzeniach tego typu mówi się więcej niż np. w latach 2000 - 2010 ? Ja pamiętam jak kiedyś przeglądałem facebooka i inne portale to o autyzmie nie było tak głośno jak teraz. Bardzo dużo rodziców autystycznych wypowiada się na ten temat na tik toku.
Hunter_fox
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 18 paź 2021, 12:52
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Diamentowy » Śr, 1 gru 2021, 14:33

Taka moda.
Za kilka lat się skończy i nikogo już autyzm nie będzie kręcił.
Może w ogóle ZA zniknie jako zaburzenie (jako jednostka "chorobowa").
Ostatnio edytowano Śr, 1 gru 2021, 14:34 przez Diamentowy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Diamentowy
 
Posty: 906
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2016, 19:28
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Amelia » Śr, 1 gru 2021, 16:46

A wg mnie to rezultat większej świadomości, a nie przemijająca moda.
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez szach90 » Cz, 2 gru 2021, 07:55

Tak to prawda ,ze co raz więcej się mówi i niektóre gwiazdy nawet się przyznaja ,ze maja takie zaburzenie :D.
Trochę dla mnie zdziwienie. Chyba sprzyjają czasy bo ludzie siedzą w domach pracując zdalnie.
Ostatnio edytowano Cz, 2 gru 2021, 08:11 przez szach90, łącznie edytowano 1 raz
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez kompowiec » Cz, 2 gru 2021, 16:34

Amelia napisał(a):A wg mnie to rezultat większej świadomości, a nie przemijająca moda.

Patrząc gdy ktoś wymyśla takie pierdoły jak "cyfrowy autyzm":
https://www.youtube.com/watch?v=KVy2nxT_mVc
Nie jestem pewien.
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Amelia » Cz, 2 gru 2021, 16:42

To, ze ludzie wymyślają jakieś dodatkowe pierdoły w danym temacie, niczego nie zmienia.
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez kompowiec » Cz, 2 gru 2021, 17:16

Gdy sobie przypomnisz wszechobecną dziś ignorancje, poniekąd ma. Populizm staje się, no cóż, długoterminowym trendem. Jakby się oglądało idiokrację na żywo. Odkąd pamiętam, autyzm zawsze był źle rozumiany przez NT.
Ostatnio edytowano Cz, 2 gru 2021, 17:16 przez kompowiec, łącznie edytowano 1 raz
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Amelia » Cz, 2 gru 2021, 20:28

Jak jest teraz rozumiany wg Ciebie?
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez kompowiec » Cz, 2 gru 2021, 20:43

Teraz? Dobre pytanie, bo właśnie z tego powodu przestałem się tym "chwalić" czy raczej w ogóle wspominać o tym całościowym zaburzeniu rozwoju więc nie mam pojęcia.

Chociaż jestem zwolennikiem podejścia że gdy istnieją jakieś problemy, należy o nich rozmawiać, w tym wypadku mam wrażenie że uderzam grochem o ścianę.
Ostatnio edytowano Cz, 2 gru 2021, 20:45 przez kompowiec, łącznie edytowano 1 raz
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Amelia » Cz, 2 gru 2021, 20:52

Ale ten wątek jest właśnie o "teraz".
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez ABC72 » N, 5 gru 2021, 22:42

Diamentowy napisał(a):Może w ogóle ZA zniknie jako zaburzenie (jako jednostka "chorobowa").


Tak, bo będzie tylko "spektrum zaburzeń autystycznych". Uogólnienie nic nie mówiące, bo w "jednym worku" będziemy na przykład my jak i osoby takie, jak pewna koleżanka mojej Beatki, która na lekcjach wrzeszczy i przeklina oraz jest na tyle niesamodzielna, że nauczyciele muszą ją prowadzać do ubikacji i nie może sama poruszać się poza domem, bo biegnie na oślep na jezdnię.

Ona ma autyzm - i my mamy autyzm. Tylko jakoś moja Beatka nie widzi podobieństw pomiędzy tą koleżanką ze szkoły (ewidentnie niepełnosprawną) a mną.
Są pewne podobieństwa - gdy omawiany jest nie interesujący ją temat, ta koleżanka rysuje komiksy z zeszycie - i ja tak robiłam. Albo wyłącza się i bazgrze - i ja tak robiłam. Albo podczas rozmowy wtrąca coś "z dupy', co jej się akurat przypomni - ja tak robię do tej pory.

Ale to tyle.
ABC72
 
Posty: 1747
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 18:40
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez szach90 » Pn, 6 gru 2021, 08:19

ABC72 napisał(a):
Diamentowy napisał(a):Albo podczas rozmowy wtrąca coś "z dupy', co jej się akurat przypomni - ja tak robię do tej pory.

Ale to tyle.


Ale to wiekszosc tak ma. Ja np mam znajomego co na szkoleniu się wtrąca bez powodu i zawsze coś chce powiedzieć mądrego a wygląda to trochę smiesznie. I nie wiem czy on mnie tak traktuje czy do innych też :).
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Bezio05 » Pt, 17 gru 2021, 19:43

tak jak kilka osób wyżej też uważam że to wpływ większej świadomości niż mody na autyzm, oczywiście cieszę się że coraz więcej ludzi jest świadomych autyzmu
Bezio05
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pt, 10 sty 2020, 22:04
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Ingeborga » Wt, 21 gru 2021, 23:44

Hunter_fox napisał(a):Witam
Czy tylko ja, czy może ktoś jeszcze zauważył że teraz o autyzmie i innych zaburzeniach tego typu mówi się więcej niż np. w latach 2000 - 2010 ? Ja pamiętam jak kiedyś przeglądałem facebooka i inne portale to o autyzmie nie było tak głośno jak teraz. Bardzo dużo rodziców autystycznych wypowiada się na ten temat na tik toku.



Tak samo jak o weganizmie, ekologii czy homoseksualizmie. Internet sprawia, że bardzo szybko pewne informacje stają się powszechne, i nawet jeżeli nie zmienia się podejście czy poglądy społeczeństwa, to na pewno zwiększa się jego świadomość.
Czynnik ludzki zawsze zawodzi.
Avatar użytkownika
Ingeborga
 
Posty: 1705
Dołączył(a): N, 1 sie 2021, 12:41
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez ABC72 » Śr, 22 gru 2021, 00:08

Nikt mnie nigdy nie spytał wprost, czy jestem autystyczna.
Ale gdyby ktoś mnie spytał, to:
1) Gdybym powiedziała "NIE", to bym skłamała;
2) Gdybym powiedziała "nie udzielę na to odpowiedzi, bo to moja prywatna sprawa" - to bym tak naprawdę udzieliła odpowiedzi, gdyż nikt przekonany o swojej nieautystyczności nie powiedziałby w ten sposób;
3) Gdybym powiedziała "TAK", to bym się "odsłoniła".

Świadomość autyzmu w społeczeństwie wzrasta. Wiem też, że gdy ktoś naprawdę zna się na ZA, zauważy to u mnie.
Jak zareaguję, gdy usłyszę w/w pytanie?
Nie wiem, ale chyba jak w punkcie 2).
ABC72
 
Posty: 1747
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 18:40
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez szach90 » Śr, 22 gru 2021, 11:35

Ja generalnie widzę dużo autystów, ale czy oni faktycznie mają autyzm. Często widzę zachowanie dziwaczne przez zdrowych ludzi ,ale pytanie czy to autyzm czy taki charakter.
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Witek034 » Śr, 22 gru 2021, 16:02

ABC72 napisał(a):Nikt mnie nigdy nie spytał wprost, czy jestem autystyczna.(...)
Jak zareaguję, gdy usłyszę w/w pytanie?
Nie wiem, ale chyba jak w punkcie 2).

A ja po prostu odpowiem: "mam podejrzenie, że mogę mieć Zespół Aspergera".
Nie czuję potrzeby ukrywania tego faktu.
Witek034
 
Posty: 3773
Dołączył(a): Wt, 28 lis 2017, 23:04
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Master/Pentium » Cz, 23 gru 2021, 08:58

ABC72 napisał(a):Świadomość autyzmu w społeczeństwie wzrasta. Wiem też, że gdy ktoś naprawdę zna się na ZA, zauważy to u mnie.
Jak zareaguję, gdy usłyszę w/w pytanie?
Nie wiem, ale chyba jak w punkcie 2).

Ja dostałem takie pytanie w pracy kilka lat temu.
Odpowiedziałem twierdząco, bez sensu kombinować. Osoba zadająca takie pytanie raczej nie zadaje go losowo, musiała to i owo zauważyć.
Pytającym był dyrektor handlowy sąsiedniego oddziału firmy. Do dzisiaj nasze stosunki są bardzo dobre. A na trop naprowadziła znajomość z kimś innym kto ma nastolatka z ZA.
Ogólnie dyrekcja wie, problemu nie stwierdzono. Nieszczególne umiejętności interpersonalne z mojej strony były znane "od zawsze".
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez ABC72 » So, 25 gru 2021, 05:07

Dobrze, że mi nikt nie zadał takiego pytania, kiedy jeszcze sama nie wiedziałam. Moja reakcja wtedy mogłaby być taka, że po dziś dzień bym się jej (tej reakcji) wstydziła.
Kiedy moja siostra zasugerowała mi, że mogę mieć ZA, zareagowałam bardzo "brzydko" - wrzasnęłam, że przecież "nie jestem nienormalna".
Jednak potem zaczęłam czytać na ten temat... i poszłam się zdiagnozować w kierunku ZA a wkrótce po uzyskaniu diagnozy zarejestrowałam si na tym forum.
Teraz wiem, że jednak jestem "normalna', tylko nie jestem neurotypowa. Ale ciągle wstyd mi się do tego przyznawać :cry: ;) - nawet przed psychologiem miałam opory się przyznać.
ABC72
 
Posty: 1747
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 18:40
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez Ingeborga » So, 25 gru 2021, 11:59

ABC72 napisał(a):Kiedy moja siostra zasugerowała mi, że mogę mieć ZA, zareagowałam bardzo "brzydko" - wrzasnęłam, że przecież "nie jestem nienormalna".


Z czego wynika taki brak samoświadomości u ciebie?
Czynnik ludzki zawsze zawodzi.
Avatar użytkownika
Ingeborga
 
Posty: 1705
Dołączył(a): N, 1 sie 2021, 12:41
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez KamiX » So, 25 gru 2021, 18:45

Ingeborga napisał(a):
Hunter_fox napisał(a):Witam
Czy tylko ja, czy może ktoś jeszcze zauważył że teraz o autyzmie i innych zaburzeniach tego typu mówi się więcej niż np. w latach 2000 - 2010 ? Ja pamiętam jak kiedyś przeglądałem facebooka i inne portale to o autyzmie nie było tak głośno jak teraz. Bardzo dużo rodziców autystycznych wypowiada się na ten temat na tik toku.



Tak samo jak o weganizmie, ekologii czy homoseksualizmie. Internet sprawia, że bardzo szybko pewne informacje stają się powszechne, i nawet jeżeli nie zmienia się podejście czy poglądy społeczeństwa, to na pewno zwiększa się jego świadomość.


Nawet w latach 2000 - 2010 nie było jeszcze tak dużej wiedzy na temat autyzmu, a tym bardziej ZA, jak teraz. Dawniej kogoś odmiennego zachowaniem nazywano dziwakiem, odmieńcem. Dziś nadal tak jest, ale świadomość istnienia nie tylko samego autyzmu, ale też ZA i innych zaburzeń ze spektrum jest zdecydowanie większa niż kiedyś i większa też jest wiedza o nich nawet zwykłych ludzi, bo coraz więcej osób ma styk z osobami z autyzmem lub ZA w swojej rodzinie czy wśród znajomych. I to jest właśnie tak samo jak z wegetarianizmem, LGBT, ekologią, zdrowym trybem życia itd i zgadzam się w zupełności, że to ogromna zasługa internetu, w którym informacje rozchodzą się bardzo szybko. Dla mnie zwiększanie się świadomości ludzi na niektóre tematy to bardzo pozytywna rzecz.
KamiX
 
Posty: 82
Dołączył(a): Cz, 15 lut 2018, 21:28
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez kompowiec » So, 25 gru 2021, 19:29

że to ogromna zasługa internetu, w którym informacje rozchodzą się bardzo szybko.

Zasługa odpowiedniego marketingu. Przeciętny kowalski nie wie nic o wolnym oprogramowaniu mimo jego istnienia od ponad 30 lat, bo częściej w mediach pojawia się termin otwarte oprogramowanie (open source) który powstał nieco później.
Ostatnio edytowano So, 25 gru 2021, 19:29 przez kompowiec, łącznie edytowano 1 raz
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez ABC72 » So, 1 sty 2022, 21:33

Ingeborga napisał(a):
ABC72 napisał(a):Kiedy moja siostra zasugerowała mi, że mogę mieć ZA, zareagowałam bardzo "brzydko" - wrzasnęłam, że przecież "nie jestem nienormalna".


Z czego wynika taki brak samoświadomości u ciebie?


Raczej "wynikał" a nie "wynika".
Z braku wiedzy oczywiście. A raczej z bardzo powierzchownej, schematycznej wiedzy - bo o ZA oczywiście w toku swojego kształcenia się dowiedziałam ale w ogóle nie przyszło mi do głowy, że może to i mnie dotyczyć.
Oczywiście, gdybym była psychologiem albo psychiatrą, to pewnie wiedziałabym więcej. Jednak przez ostatnie kilkanaście lat zajmowałam się głównie... neonatologią :-)
ABC72
 
Posty: 1747
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 18:40
Płeć: K

Re: Mówienie o autyzmie

Postprzez kompowiec » N, 2 sty 2022, 20:10

z takich w miarę ok źródeł popularno-naukowych to psychologytoday i psych2go mogą być, choć nie są idealne (szczególnie psych2go bo czasami pojawiają się filmy pseudonaukowe, czasami to zaznaczają w filmie, czasami nie). I niestety lepszego wyboru nie ma, pozostaje tradycyjne wczytywanie się w papersy.
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości