Uwaga na Scam!

Uwaga na Scam!

Postprzez Mruczanka » Wt, 24 maja 2022, 21:48

W związku z tym, że pary razy już zdarzyło się na tym forum, że ktoś logował się tylko po to, aby zamieścić ankietę pod pretekstem badań naukowych, pracy magisterskiej itp, a w rzeczywistości wyglądało to tak, że zależało tej osobie tylko na zebraniu danych osobowych forumowiczów - przestrzegam na przyszłość.
Jeśli widzicie, że jakiś użytkownik mający tylko kilka postów (albo nawet tylko jeden), zamieścił link do ankiety, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
Nie klikajcie, nie podawajcie waszych danych, po prostu zignorujcie, inaczej wasze dane osobowe mogą zostać gdzieś sprzedane i wykorzystane w niecnych celach.
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Amelia » Wt, 24 maja 2022, 22:16

Dzięki, Mruczanka!
No i warto zgłosić do moderacji, żeby to usunęli w miarę możliwości.
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez desmond » Wt, 24 maja 2022, 22:55

6hdnfk.jpg
desmond
 
Posty: 364
Dołączył(a): Pn, 2 sie 2021, 12:43
Płeć: M

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Amelia » Wt, 24 maja 2022, 23:03

^^
No ba. I to niejednego. A jeden nawet wystąpił w swojej roli niedawno (w lutym ;))
Ostatnio edytowano Wt, 24 maja 2022, 23:11 przez Amelia, łącznie edytowano 2 razy
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Mruczanka » Śr, 25 maja 2022, 00:16

Właściwie, to dopiero kilka godzin temu do mnie dotarło, że to nie jest normalne, że ktoś wbija na forum, wkleja ankietę prosząc o wypełnienie, poczym znika nawet bez słowa "dziękuję".
Jak to możliwe, że ktoś prowadzi badania lub pisze prace na temat autyzmu/ZA i nawet nie pofatyguje się pogadać na forum, popytać użytkowników o różne rzeczy?
Ja wiem, że forum jest rozwinięte i mnóstwo tematów bogatych w informacje, ale wypadałoby się chociaż przedstawić, podać jakiś dowód, że jest się studentem/badaczem, pokazać że faktycznie ten temat go/ją interesują.
No bo jak coś człowieka interesuje, to chciałby to poznać osobiście, a nie tylko suche fakty z książek/pdf-ów.
Chyba, że to tak tylko na półgwizdka i ktoś faktycznie pisze prace, ale na randomowy temat i w sumie ma to gdzieś czy pisze o autyźmie, autobusach, czy mrówkach w kosmosie.
Ale dla mnie to bardziej wygląda właśnie na celowe działanie, że ktoś po prostu wyłudza dane.
Mam nadzieję, że jednak się mylę, ale ostrożności nigdy za wiele, stąd to ostrzeżenie.

A co do zgłaszania, to też mi się wydaje, że trzeba to robić.
Przeważnie się waham w różnych przypadkach, ale tutaj naprawdę, warto uprzedzać innych.
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez kompowiec » Śr, 25 maja 2022, 06:55

nawet jak kliknę to nic się nie dzieje bo używam LibreJS ;)
https://rentry.co/polska-knajpa
Avatar użytkownika
kompowiec
 
Posty: 3276
Dołączył(a): Wt, 2 lut 2016, 09:49
Lokalizacja: Bytom
Płeć: M

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Bartz » Wt, 31 maja 2022, 13:25

Mruczanka napisał(a):W związku z tym, że pary razy już zdarzyło się na tym forum, że ktoś logował się tylko po to, aby zamieścić ankietę pod pretekstem badań naukowych, pracy magisterskiej itp, a w rzeczywistości wyglądało to tak, że zależało tej osobie tylko na zebraniu danych osobowych forumowiczów - przestrzegam na przyszłość.
Jeśli widzicie, że jakiś użytkownik mający tylko kilka postów (albo nawet tylko jeden), zamieścił link do ankiety, to prawdopodobnie jest to oszustwo.
Nie klikajcie, nie podawajcie waszych danych, po prostu zignorujcie, inaczej wasze dane osobowe mogą zostać gdzieś sprzedane i wykorzystane w niecnych celach.


Mówisz o sytuacji że jakaś studentka kilka tygodni temu w linku przysłała jakąś ankietę do wypełnienia :?:
Ja w to zajrzałem ale nie wypełniałem. Dzięki że o tym mówisz. Ja wolałem tego nie wypełniać bo wiedziałem że to może nie być pewne.
Jeszcze raz dzięki! :D
Do you speak english? Yes I am.
Avatar użytkownika
Bartz
 
Posty: 676
Dołączył(a): N, 9 sie 2020, 12:11
Płeć: M

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Mruczanka » Wt, 31 maja 2022, 14:55

Tak, o tym, chociaż takich sytuacji było więcej.
Na pewno podejrzane jest też zapewnienie, że ankieta anonimowa, poczym prosi o numer telefonu, bądź e-mail.
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Uwaga na Scam!

Postprzez Bartz » So, 4 cze 2022, 10:55

Mnie na szczęście nie prosiła. Ja się w to nie zaangażowałem bo miałem przeczucia że to może nie być pewne, ale akurat rozwinął się tamten wątek.
Do you speak english? Yes I am.
Avatar użytkownika
Bartz
 
Posty: 676
Dołączył(a): N, 9 sie 2020, 12:11
Płeć: M


Powrót do Komunikaty

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości