Kompulsywne pozbywanie się rzeczy

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Kompulsywne pozbywanie się rzeczy

Postprzez Fluffy » Pn, 12 wrz 2022, 17:30

Nie wiem czy ma jakiś związek ze spektrum, czy z ocd.
Nie wiem czy ma swoją nazwę.
Jest wiele artykułów na temat zbieractwa - a o przeciwieństwie - czyli kompulsywnym wyrzucaniu rzeczy, nie widzę.

Nie wiem jak mogę sobie z tym poradzić i skąd wziął się ten problem.

Lubię minimalizm. Lubię jak wokoł mnie jest bardzo mało rzeczy. Ściany mojego pokoju są białe a szafki prawie puste. W pozostałych pokojach nagromadzone jest sporo rzeczy, z chęcią je wyrzucam, co spotyka się z niezadowoleniem rodziców. Lubię kupować to co wpadnie mi w oko a później rozdaję to. W zeszłym roku kupilam kilka sukienek. Rozdałam je w rodzinie. To samo z kosmetykami. Nie używałam ich.
Mam kilka ubrań, które mnie brzydzą. Nie są zniszczone ale nie mogę na nie patrzeć. Tylko czekam aż się ich pozbędę. Czyli znow na darmo wydane 150zł.


Nie wiem jak skończyć z tą potrzebą pozbywania się rzeczy. Jak móc normalnie, rozsądnie kupować przedmioty i nie czuć za chwilę potrzeby pozbycia się tego
Fluffy
 
Posty: 19
Dołączył(a): So, 30 kwi 2022, 15:10
Płeć: K

Re: Kompulsywne pozbywanie się rzeczy

Postprzez Fluffy » Pn, 12 wrz 2022, 17:41

Zapomniałam dodać: to się tyczy nie tylko rzeczy ale również usuwania np osob z grona znajomych. Usuwania profili na fb (obecnie nie mam konta na fb, miałam ich kilkadziesiąt). Nie potrafię gromadzić rzeczy. Lubię mieć kontrolę nad wszystkim co posiadam. Ostatnio często myślę na co wydałam pieniądze w tym miesiącu i mam wyrzuty sumienia, że tak naprawdę nie było to aż tak potrzebne.. Nie powinnam tego wszystkiego tak kontrolować. Myślę, że zdrowy człowiek kupuje to co jest mu potrzebne i po prostu tego używa i nie analizuje godzinami/ dniami, że wydał na to X pieniędzy
Fluffy
 
Posty: 19
Dołączył(a): So, 30 kwi 2022, 15:10
Płeć: K

Re: Kompulsywne pozbywanie się rzeczy

Postprzez Amelia » Pn, 12 wrz 2022, 17:42

Może zniechęca Cię jakość tych ciuchów czy kosmetyków?
Wtedy warto kupować mniej, ale lepszej jakości.
Podobnie że znajomościami...
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Kompulsywne pozbywanie się rzeczy

Postprzez Fluffy » Pn, 12 wrz 2022, 18:36

Amelia napisał(a):Może zniechęca Cię jakość tych ciuchów czy kosmetyków?
Wtedy warto kupować mniej, ale lepszej jakości.
Podobnie że znajomościami...



Zniechęca mnie też na pewno to, że co kilka dni szukam sobie nowego stylu, bo chcę się wpasować w jakiś jeden styl, chcę się upodobnić do kogoś kogo w danym momencie próbuję naśladować. Dość szybko mi przechodzi i ubranie mnie obrzydza. Doszłam do wniosku, że od teraz będę kupować to co wygodne. Bo wygodę cenię sobie najbardziej. Problem w tym, że ja sama nie wiem co mi się podoba a co nie. Co jest dla mnie atrakcyjne a co wmawiam sobie, że jest, bo chcę danym ubraniem wywołać jakieś wrażenie i zostać JAKOŚ odebrana
Fluffy
 
Posty: 19
Dołączył(a): So, 30 kwi 2022, 15:10
Płeć: K


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości