Czy to może być Asperger/autyzm?

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Czy to może być Asperger/autyzm?

Postprzez Morlok » N, 18 mar 2012, 18:46

Może zacznę od tego że ja osobiście nie uważam żebym miał ZA, nigdy nie robiłem na to żadnych badań ani nikt mi niczego takiego nie zarzucał. Wprawdzie wszelkie opisy jakie na ten temat czytałem zdają się do mnie całkiem pasować no i ogólnie zawsze się czułem jakbym żył w innym świecie niż wszyscy inni, ale zwykle wolę zwalać to na ogólne moje dziwactwo. Jednak ostatnio mnie coś uderzyło; uświadomiłem sobie że zawsze było we mnie coś czego do teraz nie mogę zrozumieć i co zdawało się dotyczyć wyłącznie mnie jednego, a jakby na to popatrzeć to wydaje się to dosyć podobne do typowych symptomów tego zespołu. Rzecz w tym, że od dziecka zawsze zdawałem się wszystko dostrzegać z niego innej perspektywy, w czasie gdy inni patrzyli na rzeczy takimi jakie one są i czerpali z nich taką przyjemność do jakiej były one przeznaczone, ja zawsze widziałem w tym coś jeszcze, koncentrowałem się na szczegółach które dla nikogo innego nie miały znaczenia. Np. gdy byłem miłośnikiem jakiegoś zespołu to lubiłem nie tylko samą muzykę ale także np. w jakich latach wydawane były kolejne albumy i jak się zmieniały okładki ("Pierwszy album z 1993, jak to dawno temu! A potem 1995, już trochę bliżej. Następny w 1999, u progu nowego milenium! I w 2001 gdy już byłem w gimnazjum, a ten z 2006 ma nowe logo! A ten najnowszy to taki świeży, ledwie dwa lata temu!") Albo lubiłem jakiś stary film typu horror, do tego filmu wyszła potem kupa dennych sequeli których nie cierpię, ale i tak lubię patrzeć na kolejne okładki, jak przy tytule pojawiały się coraz większe numery i myśleć jak tymczasem upływał czas. A gdy np. w podstawówce mieliśmy wycieczkę do kina czy innego planetarium, inni ekscytowali się jak było w kinie (albo np. że ktoś coś gdzieś rozlał itp. ;)) dla mnie równie ekscytujące jak sama wycieczka było to że przechodziliśmy pod jakimś fajnym mostem i jak były chmury ułożone na niebie. Albo za nic w świecie nie chcę usunąć jakiejś dewiacji z Deviantarta choćby i niektórych strasznie wkurzała, bo boję się że bez niej porządek w jakim je wszystkie kolejno umieszczałem zostanie zachwiane. Raz nawet było mi nieco smutno gdy jedna z grup na DA zmieniła swoją ikonę na ładniejszą, bo uważałem że nazwa grupy i jej dotychczasowa ikona tak doskonale się komponowały. Ba, raz dawno temu nie chciałem usunąć z pulpitu skrótu do aplikacji której już nawet nie używałem tylko dlatego, że ta ikona tak jakoś fajnie wyglądała w tym rogu! Jak sądzicie, czy taki nietypowy sposób patrzenia na świat i skupiania się na rzeczach które w sumie nie mają znaczenia mogą świadczyć o zespole Aspergera, czy może po prostu jestem jakiś taki ekscentryczny? Bo już od jakiegoś czasu mnie to gryzie...
Morlok
 

Postprzez sm32 » N, 18 mar 2012, 19:01

A jak wyglądały Twoje relacje z ludźmi?
Avatar użytkownika
sm32
 
Posty: 1400
Dołączył(a): Wt, 2 lis 2010, 00:00

Postprzez Morlok » N, 18 mar 2012, 21:32

Powiedzmy że były mniej więcej takie jak to często opisują podręcznikowe definicje ZA, jak już wspominałem wyżej czasem odnosiłem wrażenie że jestem z innego świata. Np. zawsze było tak że jak ktoś do mnie powiedział "Ej, weź no, ten tego..." i resztę dorobił gestykulacją i mimiką twarzy, to każdy inny w tej sytuacji z miejsca rozumiał że ma cośtam gdzieś zanieść i po drodze cośtam zrobić, a ja nic nie rozumiałem i musiałem prosić o dosłowne objaśnienie, a wtedy ten ktoś zawsze wzdychał z politowaniem i patrzał na mnie jak na idiotę jakiegoś. Albo robiłem coś co mi się wydało całkowicie naturalne i zabawne, a wszyscy patrzyli na mnie jak na idiotę i ja nie mogłem zrozumieć czemu.
Morlok
 

Postprzez Mrówek » Pn, 19 mar 2012, 03:35

Morlok, jak byś miał ZA to byś od młodego się czuł taki inny że wydawało by ci się że należysz do jakiegoś innego gatunku albo jesteś kosmitą.
No może masz jakieś cechy w tym kierunku ale pewnie nie na tyle mocne żeby się czuć odrzuconym społecznie albo jakoś inaczej wyizolowanym. Myślę że najlepsze co możesz zrobić to wykorzystać swoje zdolności do zauważania szczegółów zawodowo i ćwiczyć też patrzenie z szerszej perspektywy. No i najważniejsze poszukać jakichś pozytywnie nastawionych ludzi którzy będą Cię akceptować bez żadnego ale.
˙ɯǝzɹǝdoʇǝıu śǝʇsǝɾ ǝż ʎzɔɐuz oʇ ćɐʇʎzɔǝzɹd oʇ zsǝżoɯ ıןǝżǝſ
There are two types of people in this world: those who divide the world into two types and those who do not.
Mówi się, że niektórzy ludzie są inni. Oni po prostu są sobą w czasie, gdy normalni udają kogoś zupełnie innego niż są.
Avatar użytkownika
Mrówek
 
Posty: 2776
Dołączył(a): N, 17 paź 2010, 23:00
Lokalizacja: B-612

Postprzez lO » Pn, 18 cze 2012, 23:06

Nie prawda. Nie miałem pojęcia, że mam ZA dopóki nie urodził się mi syn i nie minęło mu pierwsze 1,5 roku. Może miałem bardzo słabą odmianę ZA, albo za cwany byłem, żeby mieć duże problemy, ale zawsze czułem, że byłem trochę inny. Tak samo jak inny był mój ojciec i jeden z dziadków (co ciekawe po linii matki). Widocznie musiały się zbiec linie genetyczne z tą predyspozycją.
Mój syn zaczął gryźć swoją maleńką siostrę kiedy była niemowlęciem. Tak się to zaczęło. A potem ruszyło jak lawina. Dzisiaj syn ma 8 lat i mam całkowitą pewność, że ma ZA mimo, że żaden lekarz nie chce przystawić cholernej pieczątki. Syn ma oczywiście wzorcowe wręcz objawy - problemy w szkole z zachowaniem, okresy ataków nadruchliwości, ale i doskonałe wyniki z edukacji wczesnoszkolnej - w szczególności z matematyki (same szóstki). Ja sam jestem programistą, a kilka rzeczy mam w małym palcu. On tak samo jak i ja jesteśmy pozbawieni empatii. Nigdy nie będziemy współczuć jeżeli ktoś prawie się zabije przez własną głupotę lub brak najprostszego przewidywania. Nie znaczy to, że jesteśmy pozbawieni współczucia. Jesteśmy - szczególnie współczujemy ofiarom zdarzeń niezawinionych oraz ofiarom idiotów, którzy nie nigdy nie mieli ZA, ani żadnych podobnych problemów.
lO
 


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości