Jak odróżnić autyzm dziecięcy od wysokofunkcjonującego?

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Jak odróżnić autyzm dziecięcy od wysokofunkcjonującego?

Postprzez marcepan » Pn, 21 kwi 2008, 01:15

Witam,

Bardzo mało mogę znaleźć w sieci informacji o autyzmie wysoko-funkcjonującym.
Moglibyście coś o nim napisać?
Jaka jest różnica w objawach w stosunku do autyzmu dziecięcego?
Jak wygląda sytuacja osób dorosłych z HFA? Jak duża część z nich zawiera związki małżeńskie? Czy mają dzieci? Jakie jest prawdopodobieństwo, że choroba na nie przejdzie?

Ogólnie to im dłużej czytam to forum tym bardziej zdaję sobie sprawę, że Zespół Aspergera za bardzo do mnie nie pasuje. Raczej widziałbym siebie w którejś z tych dwóch kategorii, które napisałem wyżej. Podstawowym powodem (jest ich więcej) jest to, że mówię bardzo niewyraźnie. Co prawda osoba z ZA również może mieć kłopoty z mową, ale przy takim objawie bardziej prawdopodobna jest diagnoza autyzmu dziecięcego/HFA niż ZA.
Avatar użytkownika
marcepan
 
Posty: 48
Dołączył(a): N, 23 mar 2008, 00:00

Re: Jak odróżnić autyzm dziecięcy od wysokofunkcjonującego?

Postprzez rytr » Pn, 21 kwi 2008, 09:23

HFA to też autyzm dziecięcy. Nie ma osobnej jednostki pod tytułem HFA. HFA to umowne określenie, coś pomiędzy klasycznym autyzmem nisko/sredniofunkcjonującym a ZA.
rytr
 
Posty: 767
Dołączył(a): Śr, 22 mar 2006, 00:00

Postprzez asperger » Pn, 21 kwi 2008, 12:07

Z tego co wiem, to główną różnicą między HFA a ZA (jeśli nie jedyną) jest to, że przy ZA nie występuje opóźnienie rozwoju mowy, a w HFA występuje.
asperger
 
Posty: 1519
Dołączył(a): So, 18 mar 2006, 00:00

Postprzez rytr » Pn, 21 kwi 2008, 14:26

asperger napisał(a):Z tego co wiem, to główną różnicą między HFA a ZA (jeśli nie jedyną) jest to, że przy ZA nie występuje opóźnienie rozwoju mowy, a w HFA występuje.


Dokładnie, to tak:
Wg kryteriów diagnostycznych i standardów:
1) Jeżeli do 3 roku życia dziecko nie zaczęło mówić prostymi zdaniami, nie można diagnozować ZA.
2) Jeżeli rozwój intelektualny jest poniżej 70 (mierzony skalą Wechlera) to nie można diagnozować ZA. Rozwój intelektualny musi być w normie.

Natomiast, nie znaczy to, że autyzm diagnozuje się wyłącznie u osób z opoznionym rozwojem mowy i każda osoba, która jest ze spektrum, ma normę intelektualną musi być diagnozowana jako ZA. Powyższe punkty to tylko tzw. kryterium A, są natomiast jeszcze B i C. Ogólnie jednak, podstawowa różnica, to powyższe dwa punkty.
rytr
 
Posty: 767
Dołączył(a): Śr, 22 mar 2006, 00:00


Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 230 gości