Kryteria zespołu Aspergera

kryteria diagnostyczne ZA w DSM-IV

Postprzez magic » Pn, 13 lut 2006, 08:21

Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV)

299.80 Zespół Aspergera

A. Jakościowe zaburzenie interakcji społecznych, przejawiające się na przynajmniej dwa spośród następujących sposobów:

1. wyraźne zaburzenie w posługiwaniu się zachowaniami niewerbalnymi w regulowaniu interakcji społecznych: kontakt wzrokowy, wyraz twarzy (ekspresje mimiczne), pozycje ciała oraz gesty,
2. nieumiejętność rozwijania relacji z rówieśnikami, adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka,
3. brak spontanicznego poszukiwania kontaktów, w celu dzielenia się z innymi swoją radością, zainteresowaniami lub osiągnięciami (np. brak takich zachowań jak pokazywanie, przynoszenie, wskazywanie obiektów, którymi dziecko jest zainteresowane),
4. brak odwzajemniania społecznego lub emocjonalnego.

B. Ograniczone, powtarzające i stereotypowe wzory zachowania, zainteresowań i działań (czynności), przejawiające się na przynajmniej jeden spośród następujących sposobów:

1. pochłaniające zaabsorbowanie jednym (lub więcej) stereotypowym i ograniczonym wzorem zainteresowań, które są nieprawidłowe ze względu na intensywność bądź swój przedmiot,
2. dostrzegalne sztywne trzymanie się specyficznych, dysfunkcjonalnych rytuałów lub ustalonych form,
3. stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe (np. trzepotanie lub kręcenie palcem, ręką, lub złożone ruchy całego ciała),
4. uporczywe zaabsorbowanie częściami obiektów.

C. Zaburzenie powoduje istotne klinicznie upośledzenie w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym, lub w innych ważnych obszarach funkcjonowania.

D. Brak istotnego klinicznie opóźnienia w zakresie języka mówionego (pojedyncze słowa używane w wieku 2 lat, komunikatywne zdania w wieku 3 lat, lub wcześniej).

E. Brak istotnego klinicznie opóźnienia w rozwoju czynności poznawczych lub rozwoju umiejętności dbania o siebie (adekwatnych do wieku dziecka), zachowań adaptacyjnych (innych niż w interakcji społecznej), oraz zaciekawienia środowiskiem w dzieciństwie.

F. Nie są spełnione kryteria innego całościowego zaburzenia rozwojowego lub schizofrenii.

Tekst skompilowany na podstawie tłumaczenia kryteriów autyzmu (sekcje A-B), dostępnych na stronie www.synapsis.waw.pl , oraz mojego własnego tłumaczenia (sekcje C-F).
magic
 
Posty: 1289
Dołączył(a): Pt, 13 sty 2006, 00:00
Płeć: M

Kryteria zespołu Aspergera

Postprzez pwjb » Pt, 26 sty 2007, 16:37

Kryteria zespołu Aspergera w/g ICD-10 (WHO, 1993 r.)

A. Nie ma klinicznie istotnego opóźnienia w rozwoju języka ekspresyjnego i receptywnego ani rozwoju funkcji poznawczych. Wymogiem diagnozy jest stwierdzenie, że posługiwanie się pojedynczymi słowami było obecne przed zakończeniem drugiego roku życia lub wcześniej, a komunikatywnymi zdaniami przed ukończeniem trzeciego roku życia lub wcześniej. Umiejętności praktyczne, zachowanie adaptacyjne oraz zainteresowanie otoczeniem w pierwszych trzech latach życia były na poziomie zgodnym z normalnym rozwojem intelektualnym. Jednakże osiąganie kolejnych etapów rozwojowych może być w jakiś sposób opóźnione i typowa jest niezdarność motoryczna (aczkolwiek nie jest to konieczny element diagnozy). Pojedyncze szczególne umiejętności - często związane z nienormalnym zaabsorbowaniem jakimś tematem - są często spotykane, ale niewymagane dla diagnozy.

B. Jakościowo nienormalne funkcjonowanie w interakcjach społecznych manifestujące się przynajmniej w dwóch z poniższych sfer:

a) nieadekwatny kontakt wzrokowy, mimika, postawa ciała lub gestykulacja mające modulować interakcję społeczną;

b) niepowodzenia w tworzeniu (w sposób właściwy dla wieku oraz pomimo sprzyjających warunków) związków z rówieśnikami polegających na wspólnych zainteresowaniach, działaniach i odczuciach;

c) brak społeczno-emocjonalnej zdolności odwzajemniania odczuć innych ludzi, ujawniany w postaci niepełnej lub dziwacznej reakcji na nie lub brak modulacji zachowań w zależności od kontekstu sytuacyjnego albo słaba integracja zachowań społecznych, emocjonalnych i umiejętności komunikacji;

d) brak spontaniczności w poszukiwaniu wspólnej zabawy, zainteresowań lub osiągnięć z innymi ludźmi (osoby te nie pokazują przedmiotów będących obiektem ich zainteresowań, nie przynoszą ich i nie wskazują na nie).

C. Osoba wykazuje niezwykle intensywne, ściśle określone zainteresowania lub ujawnia ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań lub aktywności przynajmniej w jednej z następujących sfer:

a) głębokie zaabsorbowanie stereotypowymi i ograniczonymi formami zainteresowań, które są nienormalne pod względem treści i stopnia zogniskowania uwagi lub jedno albo więcej zainteresowań, które są nienormalne pod względem ich intensywności i ograniczoności, ale nie pod względem treści czy stopnia zogniskowania uwagi;

b) kompulsywne przywiązania do specyficznych, niefunkcjonalnych czynności rutynowych lub rytuałów;

c) stereotypowe i powtarzające się manieryzmy ruchowe z trzepotaniem albo wykręcaniem rąk lub palców lub złożone ruchy ciała;

d) zaabsorbowanie częściami przedmiotów lub niefunkcjonalnymi elementami materiałów do zabawy (ich kolor, dotykowe cechy ich powierzchni lub dźwięk/wibracja, jakie wytwarzają).

Było by jednak mniej typowe, gdyby w tych charakterystykach mieściły się albo manieryzmy ruchowe, albo zaabsorbowanie elementami przedmiotów lub niefunkcjonalnymi elementami materiałów do zabawy.

D. Zaburzenia tego nie można przypisać innym odmianom uogólnionego zaburzenia rozwojowego, schizofrenii prostej, zaburzeniu schizotypowemu, zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnemu, anankastycznemu zaburzeniu osobowości czy reaktywnemu utrudnieniu nawiązywania relacji społecznych w dzieciństwie lub nadmiernej łatwości w nawiązywaniu tych kontaktów.
Ostatnio edytowano N, 4 sty 2015, 22:15 przez pwjb, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
pwjb
 
Posty: 4387
Dołączył(a): Cz, 29 gru 2005, 00:00

Re: Kryteria zespołu Aspergera

Postprzez Ez » Cz, 29 wrz 2016, 11:55

Obowiązujące kryteria diagnostyczne w DSM 5
https://www.autismspeaks.org/what-autis ... c-criteria
Ez
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 19 sie 2016, 17:12
Płeć: K

Re: Kryteria zespołu Aspergera

Postprzez Ez » Cz, 29 wrz 2016, 11:59

Cytuję za:
http://www.domrainmana.pl/blog/?p=154

bo, choć pewnie większość osób doskonale wie, że kryteria się mieniły, warto to uaktualnić na forum.

"Od maja 2013 w diagnostyce psychiatrycznej nastąpiły zmiany. Definicja zaburzeń psychiatrycznych DSM stanowi standard w diagnostyce, stosowany przez specjalistów w branży medycznej, psychiatrii, psychologii, edukacji, ubezpieczeniach i w wielu innych dziedzinach. Stosowana przez DSM -V definicja autyzmu jest znacznie węższa niż umożliwiają to kryteria opublikowane w DSM-IV z 1994 r. Dwie podkategorie autyzmu, zespól Aspergera oraz PDD-NOS zostały z tej kategorii wyłączone.

DSM-5 Zaburzenie autystyczne – kryteria:

1. Klinicznie znaczące, stałe nieprawidłowości w obrębie komunikacji społecznej i interakcji.
a. Wyraźne deficyty w komunikacji werbalnej i niewerbalnej wykorzystywanej w interakcjach społecznych,
b. Brak wzajemności społecznej,
c. Nieumiejętność rozwijania i utrzymywania relacji z rówieśnikami właściwej dla poziomu rozwoju.

2. Ograniczone, powtarzalne wzorce zachowań, zainteresowań i aktywności objawiające się poprzez co najmniej dwa z poniższych objawów:
a. Stereotypowe zachowania motoryczne lub werbalne lub nietypowe zachowania sensoryczne,
b. Nadmierne przywiązanie do rutyny i zrytualizowanych wzorców zachowania,
c. Ograniczone zainteresowania.

3. Objawy muszą wystąpić we wczesnym dzieciństwie (ale mogę nie manifestować się w pełni dopóki oczekiwania społeczne nie przekroczą ograniczonych możliwości dziecka).

Pełna wersja z DSM 5 w poprzednim poście.
Ez
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt, 19 sie 2016, 17:12
Płeć: K

Re: Kryteria zespołu Aspergera

Postprzez hari » Cz, 29 wrz 2016, 12:46

Mówimy NIE nowym kryterium stworzonym pod dyktando amerykańskich firm ubezpieczeniowych i zostajemy przy oryginalnej pracy Hansa Aspergera, ewentualnie od biedy przy DSM-IV 8-)
Avatar użytkownika
hari
 
Posty: 2521
Dołączył(a): Wt, 31 sty 2006, 00:00
Płeć: M


Powrót do Podstawowe informacje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości