Znane osoby z AS albo autyzm

To forum przeznaczone jest głównie dla osób dorosłych z ZA i pokrewnymi zaburzeniami.

Chat irc (pirc.pl): #aspi.net.pl (bramka www) (godzina 20:30)
Skype: WideŁokonferencja (Soboty@20:00)

Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 20 lis 2021, 09:06

Hej.

Czytam często artykuły ,ze ludzie mają zespół aspergera albo mają autyzm.

Często mówi się ,ze Messi ma, albo np jakiś Einstein na ile to jest prawda czy to jest mit ?
Ale patrząć na życiorys Einsteina to nie miał udanego życia prywatnego.

Czy wam przeszkadza to ,ze znana osoba mówi ,ze ma autyzm ?
Ostatnio edytowano So, 20 lis 2021, 09:09 przez szach90, łącznie edytowano 2 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Amelia » So, 20 lis 2021, 11:28

Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Amelia » So, 20 lis 2021, 12:01

szach90 napisał(a):
Czy wam przeszkadza to ,ze znana osoba mówi ,ze ma autyzm ?

W jakim sensie przeszkadza?
Nie rozumiem, czemu miałoby to komuś przeszkadzać. Że się możemy nie zgadzać z trafnością tej diagnozy? :)
Ostatnio edytowano So, 20 lis 2021, 12:10 przez Amelia, łącznie edytowano 3 razy
Amelia
 
Posty: 8370
Dołączył(a): Cz, 27 lip 2006, 23:00
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 20 lis 2021, 14:02

Ok, przenieście posty do wątku albo skasujcie

Co do przeszkadzania nie wiem ,ale takie trochę to dla mnie dziwne, ze taki Messi ma postawioną diagnozę.
Ostatnio edytowano So, 20 lis 2021, 14:03 przez szach90, łącznie edytowano 1 raz
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » So, 20 lis 2021, 19:36

szach90 napisał(a):Co do przeszkadzania nie wiem ,ale takie trochę to dla mnie dziwne, ze taki Messi ma postawioną diagnozę.

Powiedzmy że on ma tą diagnozę, zmienia to tak naprawdę cokolwiek w twojej sytuacji?
Dlaczego miałoby mi przeszkadzać że komuś coś diagnozują? Ubędzie mi autyzmu albo będzie on gorszej jakości wskutek tego? ^^ Z czystej statystyki wynika że niektórzy a autyzmem będą sławni. W końcu autyzm nie składa się tylko z wad/słabości, ma też swoje zalety. Gdyby tak byłoby to geny w niego "zaangażowane" nie byłyby tak rozpowszechnione.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » N, 21 lis 2021, 08:07

Ok. Nawet to jest fajne.
Ale wiesz generalnie mi chodzi ,ze ludzie z aspergerem mają problem z znajomymi czy np przyjaźnią są raczej samotne.A tymczasem od niego tryska zupełnie co innego :). NIe widać po nim ,ze ma zespół aspergera normlanie się wysławia. Ale wiadomo nie jestem specjalistą.
Ostatnio edytowano N, 21 lis 2021, 08:08 przez szach90, łącznie edytowano 2 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » N, 21 lis 2021, 10:29

szach90 napisał(a):Ok. Nawet to jest fajne.
Ale wiesz generalnie mi chodzi ,ze ludzie z aspergerem mają problem z znajomymi czy np przyjaźnią są raczej samotne.A tymczasem od niego tryska zupełnie co innego :). NIe widać po nim ,ze ma zespół aspergera normlanie się wysławia. Ale wiadomo nie jestem specjalistą.

A co ma wysławianie do ASD?
Co do znajomych to zapewne kombinacja pracy na własnymi słabościami + efekt auroli/halo.
https://psychology.wikia.org/wiki/Halo_effect
Czyli wybitny sukces w jednej dziedzinie "przenosi się" w percepcji na inne.
Jakbyś był sławnym piłkarzem to raczej ludzie chcieliby się z tobą przyjaźnić, prawda?
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Diamentowy » So, 11 gru 2021, 01:46

Magnus Carlsen, genialny norweski mistrz świata w szachach "ponoć" jest autystykiem.

Linki tylko po ang. Jeśli ktoś znajdzie coś sensownego po polsku to zapraszam do podlinkowania.

Coś dodanie mi zdjęcia nie chce wyjść, wię podaję linka do zdjęcia.

Zdjęcie :)

https://www.quora.com/Is-Magnus-Carlsen ... ic?share=1

https://www.psychologytoday.com/us/blog ... connection
Ostatnio edytowano So, 11 gru 2021, 01:47 przez Diamentowy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Diamentowy
 
Posty: 906
Dołączył(a): Wt, 31 maja 2016, 19:28
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 11 gru 2021, 18:32

przetłumaczyłem w google ,ale jednak Carslen zaprzecza ,ze ma Autyzm. To teraz każdy szachista będzie miał autyzm bo jest wybitny ?

O ile mi dobrze przetłumaczył.

Wysławianie sory pomyliłem słowa :). Nie ważne. Nie wracam do słowa.

A np Messi przeciez na boisku biega 11 chłopaków, jak Autystyk to by ogarnął się tak zastanawiam :).
No i ten hałas kibiców na stadionie. A z tego co wiem to chyba na hałas są wrażliwi.
Ale w sumie geniusze mogą byc tacy trochę dziwaczni.
Ostatnio edytowano So, 11 gru 2021, 18:43 przez szach90, łącznie edytowano 3 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » So, 11 gru 2021, 23:39

szach90 napisał(a):A np Messi przeciez na boisku biega 11 chłopaków, jak Autystyk to by ogarnął się tak zastanawiam :).
No i ten hałas kibiców na stadionie. A z tego co wiem to chyba na hałas są wrażliwi.
Ale w sumie geniusze mogą byc tacy trochę dziwaczni.

Owszem ale on nie musi ich uszczęśliwić emocjonalnie tylko grają razem wedle określonych reguł gdzie każdemu zależy na sukcesie. No i piłkarze nie słyną ze skomplikowanej psychiki i wrażliwości emocjonalnej. ^^ Zatem nie widzę powodu dla którego musiałoby stanowić to problem nie do ogarnięcia po sporej dozie treningu.
Nie wszyscy są aż tak wrażliwi na hałas a i płyta boiska to jednak nie trybuny - poziom hałasu jest cokolwiek mniejszy.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » N, 12 gru 2021, 09:25

No to kicha.Ja juz nie wiem na czym polega autyzm, asperger.
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » N, 12 gru 2021, 14:50

szach90 napisał(a):No to kicha.Ja juz nie wiem na czym polega autyzm, asperger.

Każdy ma jakieś wady i słabości. Każdy musi ćwiczyć jeśli chce coś osiągnąć. Nie składasz się tylko z autyzmu.
Nie bardzo rozumiem czego nie rozumiesz.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Swiffy » N, 12 gru 2021, 19:48

szach90 napisał(a):przetłumaczyłem w google ,ale jednak Carslen zaprzecza ,ze ma Autyzm. To teraz każdy szachista będzie miał autyzm bo jest wybitny ?

O ile mi dobrze przetłumaczył.

Wysławianie sory pomyliłem słowa :). Nie ważne. Nie wracam do słowa.

A np Messi przeciez na boisku biega 11 chłopaków, jak Autystyk to by ogarnął się tak zastanawiam :).
No i ten hałas kibiców na stadionie. A z tego co wiem to chyba na hałas są wrażliwi.
Ale w sumie geniusze mogą byc tacy trochę dziwaczni.


Lubię hałas. Cisza mnie irytuje. Pracuję z maszynami, gdzie często jest powyżej 80 decybeli. Sensorka może być wykrzywiona w obie strony.

Tutaj nasz wątek na ten temat: http://aspi.net.pl/forum-dla-zarejestrowanych-uzytkownikow,4/sensoryka-nad-czy-podwrazliwosc,9561.html
ASD/SPD
Avatar użytkownika
Swiffy
 
Posty: 451
Dołączył(a): Pn, 24 maja 2021, 10:06
Lokalizacja: Lublin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez ABC72 » Pn, 13 gru 2021, 00:50

szach90 napisał(a):No to kicha.Ja juz nie wiem na czym polega autyzm, asperger.


Spektrum autyzmu polega na tym, że są problemy z komunikacją (w sensie interpersonalnym a nie że ktoś nie umie jeździć autobusem) i kontaktami społecznymi oraz że ma się specyficzne zainteresowania / rodzaj aktywności / specyficzną zabawę (w przypadku dzieci). A ZA od autyzmu "jako takiego" różni się tym, że osoba z ZA nie ma znaczących opóźnień w rozwoju mowy i nie jest upośledzona umysłowo.
ABC72
 
Posty: 1747
Dołączył(a): Wt, 19 lut 2019, 18:40
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pn, 13 gru 2021, 07:53

No to pytanie takie. Z czego ten geniusz wynika czy wszyscy aspergorowie tacy są ?
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pn, 13 gru 2021, 08:16

szach90 napisał(a):No to pytanie takie. Z czego ten geniusz wynika czy wszyscy aspergorowie tacy są ?

Geniusz?
To zazwyczaj kombinacja inteligencji, obsesyjnych zainteresowań i olbrzymiej pracy w to włożonej (w czym obsesyjność zainteresowań pomaga).
Czy każdy ludek z aspergerem taki jest? Nie. Ludzie są różni, autyzm to "tylko" cześć osobowości.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Gbur » Pn, 13 gru 2021, 17:06

Messi prawdopodobnie ma
.
Odnośnie Einsteina nie ma żadnych dowodów. Wszystko opiera się na tym, że był bardzo inteligentny i nieco idiosynkratyczny - więc to raczej czyiś wishfull-thinking pewnych ludzi, którzy tworzą takie opinie. Spotkałęm też tezy, że Einstein miał os. schizotypową.

To już Teslę można bardziej podciągnąc pod ZA bo miał "przynajmniej" OCD i różne fiksacje sensoryczne.

Oglądałem kiedyś Carlsena i jego interakcje z ludźmi i wątpię by miał ZA.

Jest kilka znanych osób na polskim YT, które podejrzewam o bycie w spektrum ,ale nie będę o nich pisał publicznie.
Gbur
 
Posty: 1592
Dołączył(a): Pt, 4 gru 2015, 18:30
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez qw321 » Pn, 13 gru 2021, 21:19

Hm, a ja nie bardzo rozumiem czemu Was to tak interesuje i po co Wam to - może ma, może nie ma? :roll:
Avatar użytkownika
qw321
 
Posty: 4195
Dołączył(a): So, 10 sie 2013, 07:00
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Mruczanka » Wt, 14 gru 2021, 15:54

qw321 napisał(a):Hm, a ja nie bardzo rozumiem czemu Was to tak interesuje i po co Wam to - może ma, może nie ma? :roll:


Żeby zobaczyć, że mając autyzm można być sławnym i bogatym?
Bo chyba jednak większość ludzi uważa, że autyzm przekreśla szanse na dobre życie.
A tutaj taki Messi ma autyzm, to może jednak nie wszyscy autyści są nieudacznikami? ;-)
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Wt, 14 gru 2021, 16:02

Mruczanka napisał(a):A tutaj taki Messi ma autyzm, to może jednak nie wszyscy autyści są nieudacznikami? ;-)

Oczywiście że nie wszyscy, myślałem że to jest cokolwiek oczywiste.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Swiffy » Wt, 14 gru 2021, 19:55

Mruczanka napisał(a):
qw321 napisał(a):Hm, a ja nie bardzo rozumiem czemu Was to tak interesuje i po co Wam to - może ma, może nie ma? :roll:


Żeby zobaczyć, że mając autyzm można być sławnym i bogatym?
Bo chyba jednak większość ludzi uważa, że autyzm przekreśla szanse na dobre życie.
A tutaj taki Messi ma autyzm, to może jednak nie wszyscy autyści są nieudacznikami? ;-)


Messi jak Messi ale Elon Musk :x
ASD/SPD
Avatar użytkownika
Swiffy
 
Posty: 451
Dołączył(a): Pn, 24 maja 2021, 10:06
Lokalizacja: Lublin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Mruczanka » Śr, 15 gru 2021, 15:55

Musk?

:lol: Tak mi się przypomniało:

https://www.youtube.com/watch?v=2Ow_6hQIA50
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 14 maja 2022, 11:58

zeeby nie zakładać tematu.

https://www.youtube.com/watch?v=y5uV6qLYqMQ&t=1s

On ma Asperger ,ale nie wydaje mi się ,ze ma. Po tym video to stwierdzam ,ze nawet śmiały i wesoły :).

Wiadomo nie wiem jak sie zachowuje na co dzień z bliskimi.
Ostatnio edytowano So, 14 maja 2022, 12:01 przez szach90, łącznie edytowano 3 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 14 maja 2022, 12:14

NIe wiem czy o tym pisaliście, a co jest powodem ,ze wszyscy chcą być aspergerowcami ??

Bo czasem nie rozumiem tego aspergera. Czym on się objawia ??
Przecież to normalny facet, który założył rodzine, wygląd normalny hmm ?

Wiecie mam na myśli intelekt, ze nie jest sprawny, ze ma inne sprawne, ze psychicznie jest o takie sprawy mi chodzi...
bo czasem mam wrażenie ,ze na siłe szukają u siebie aspergera w sensie takie osoby jak Musk. Moze i ma faktycznie

Edti. Dodałem trochę.
Ostatnio edytowano So, 14 maja 2022, 12:22 przez szach90, łącznie edytowano 1 raz
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 14 maja 2022, 12:59

https://www.youtube.com/watch?v=Dvv5ZvgomA0 a tutaj kolejne video o Musku.
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Mruczanka » So, 14 maja 2022, 20:09

Na tym filmiku na którym Elon tańczy, wygląda jak duże dziecko, co jest dość charakterystyczne dla ZA.
Wielu ludzi z ZA zachowują się dziecinnie (w sensie, że są entuzjastyczni i szczerzy), mogą wyglądać na młodszych niż są w rzeczywistości.
Oczywiście nie można też wykluczyć, że tańczący Elon był po prostu pod wpływem jakiś środków rozweselających, a normalnie by się tak nie zachowywał.
Dlatego ciężko stwierdzić, czy Elon ma ZA, czy nie, jak się człowieka nie zna osobiście.
Mnie się wydaje, że coś może być na rzeczy, bo patrząc na te filmiki Elon wydaje się właśnie szczerą osobą, jego wypowiedzi są naturalne, a w momentach gdzie wypowiada się na trudne/ mało wygodne tematy, jąka się, zawiesza, długo myśli.
Przypominam, że ludzie z ZA są kiepskimi kłamcami, więc to też by pasowało ;-)
Ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić, a Elon nie ma ZA tylko jest po prostu "specyficzny".
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pn, 16 maja 2022, 08:13

Ale wiesz po prostu Elon MUsk sam się przyznał do tego ,ze ma ZA. Nie trzeba potwierdzenia internetu. Tylko czasem się zastanawiam czy on się objawia. Po prostu dziwie się ,ze tak normalnie funkcjonuje.

O tutaj jeden wywiad jest. https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art8594 ... a-moj-mozg
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pn, 16 maja 2022, 08:44

szach90 napisał(a):Ale wiesz po prostu Elon MUsk sam się przyznał do tego ,ze ma ZA. Nie trzeba potwierdzenia internetu. Tylko czasem się zastanawiam czy on się objawia. Po prostu dziwie się ,ze tak normalnie funkcjonuje.

A jak ma się zachowywać?
Lata doświadczenia i spore IQ robią swoję.

Swoją "normalny człowiek" nie rozkręcałby ani sprzedaży elektrycznych samochodów (bo wszyscy wiedzieli że są w zasadzie nieprzełamywalne problemy techniczne) ani lotów kosmicznych (bo na problemach technicznych polegli wcześniej wszyscy inni, w tym narodowe agencje mocarstw światowych).
Zresztą to często jest też moja zaleta, opór i nie zważania na "inni nie dali sobie rady". Często w firmie jest "offical way" oraz "my way" - co jest tolerowane od dekady bo "my way" poprostu działa nawet jeśli oficjalne stanowisko twierdzi coś innego.
To jest ogólna zaleta i wada autystycznych umysłów.

Gdy wszyscy wiedzą, że coś jest niemożliwe, przychodzi ktoś, kto o tym nie wie, i on to robi.

Bodajże Einstein to powiedział ale głowy nie dam.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pn, 16 maja 2022, 08:56

nie umiem cytować. Napiszę tak. Swoją drogą ok moze i normalny człowiek by nie miał takiej odwagi, ale czy Musk sobie zdaje inne sprawy, ze tam w kosmosie czekają na niego kolejne problemy. Tak kosztem życia człowieka...jak coś nie pójdzie nie tak.
Ostatnio edytowano Pn, 16 maja 2022, 08:57 przez szach90, łącznie edytowano 2 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pn, 16 maja 2022, 09:10

szach90 napisał(a):... czy Musk sobie zdaje inne sprawy, ze tam w kosmosie czekają na niego kolejne problemy. Tak kosztem życia człowieka...jak coś nie pójdzie nie tak.

Oczywiście, on nie jest idiotą. Ludzi lecący w misje kosmiczne też nie są. Niektóre prace są ryzykowne, nic w tym złego dopóki wszyscy są świadomi ponoszonego ryzyka.

O niejednym problemie technicznym dowiadywaliśmy się wyciągając zwłoki z wraków i badając co tym razem poszło nie tak. W lotnictwem było zresztą tak samo, nadal zresztą czasami tak jest.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pn, 16 maja 2022, 10:39

Wiesz no widzę ,ze Ciebie nie przekonam do swoich ja stwierdzeń w kazdym bądź razie jestem przeciwny takim lotom i w ogóle lataniu kosmos ,bo tam nic nie ma. Jak chce sobie lecieć to niech leci :).

Ale wiesz jeszcze tak wracając do AS, to przeszkadzają wam osoby znane ,ze maja aspergera ?? Bo jednak chyba nie wszyscy są tacy geniusze ?? Znaczy nie kazdy nim moze zostać bo czasem mam wrazenie ,ze trochę aspergorowie są pod presją, ze muszą być geniuszami. Bo co nie spotkam to każdy znany prawie ma aspergera.
Ostatnio edytowano Pn, 16 maja 2022, 10:41 przez szach90, łącznie edytowano 3 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pn, 16 maja 2022, 13:26

szach90 napisał(a):Wiesz no widzę ,ze Ciebie nie przekonam do swoich ja stwierdzeń w kazdym bądź razie jestem przeciwny takim lotom i w ogóle lataniu kosmos ,bo tam nic nie ma. Jak chce sobie lecieć to niech leci :).

Są tam choćby zasoby niedostępne na Ziemi.
Pozatym zasiedlenie innych planet jest jedyną szansą jakby naszej się coś stało (katastrofy naturalne się zdarzają, niekoniecznie z naszej winy.
Pozatym on nikogo nie zmusza do lotów. Tak samo nikt nie zmusza zawodowego żołnierza, sapera itd.
szach90 napisał(a):Ale wiesz jeszcze tak wracając do AS, to przeszkadzają wam osoby znane ,ze maja aspergera ??

Ale niby dlaczego miałoby mi to przeszkadzać?
szach90 napisał(a):Bo jednak chyba nie wszyscy są tacy geniusze ?? Znaczy nie kazdy nim moze zostać bo czasem mam wrazenie ,ze trochę aspergorowie są pod presją, ze muszą być geniuszami. Bo co nie spotkam to każdy znany prawie ma aspergera.

Nie, nie wszyscy aspi to geniusze, rozkład IQ w spektrum jest zbliżony do rozkładu normalnego.
Mnóstwo znanych ludzi NIE ma aspergera, całkiem sporo jest podejrzewanych w plotkach bez sensownych przesłanek w rzeczywistości. Naprawdę mam ciekawsze problemy czy pan X lub pani Y ma cechę Z. Chyba że w nimi współpracuję to wtedy zaczyna mieć to znaczenie praktyczne.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pn, 16 maja 2022, 16:21

@Master/Pentium, ale co do kosmosu to juz nie probuj mnie przekonywać ok ? Dzieki :).

nie wiem czy tutaj mozemy robić offtopic jaki jest regulamin. Ale juz mnie nie przekonywaj, ja i tak trzymam się swojego zdania.
Ostatnio edytowano Pn, 16 maja 2022, 16:22 przez szach90, łącznie edytowano 1 raz
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez FractionalDerivative » Pt, 20 maja 2022, 09:34

Master/Pentium napisał(a):
szach90 napisał(a):No to pytanie takie. Z czego ten geniusz wynika czy wszyscy aspergorowie tacy są ?

Geniusz?
To zazwyczaj kombinacja inteligencji, obsesyjnych zainteresowań i olbrzymiej pracy w to włożonej (w czym obsesyjność zainteresowań pomaga).
Czy każdy ludek z aspergerem taki jest? Nie. Ludzie są różni, autyzm to "tylko" cześć osobowości.


Z tymi stwierdzeniami, jakoby każdy asperger był mózgowcem, to trochę tak, jakby mówić, że każdy ADHD-owiec to wybitny sportowiec. U mnie z obsesjami jest tego typu problem, że są cholernie wąskie - zdecydowanie za wąskie, co powoduje pewną nieadaptacyjność. Lekkie wyjście poza temat fiksacji i od razu są problemy z utrzymaniem zainteresowania - przynajmniej takiego autentycznego, emocjonalnego, które nie wynika z racjonalnej kalkulacji w stylu, że "w prawdzie tego nie nawidzę, ale jakoś zacisnę zęby i zmuszę się".

Master/Pentium napisał(a):Nie, nie wszyscy aspi to geniusze, rozkład IQ w spektrum jest zbliżony do rozkładu normalnego.


Masz jakiś link do odpowiedniego histogramu? Sam fakt rozkładu normalnego nie mówi jeszcze zbyt wiele o jego średniej i odchyleniu standardowym. Faktycznie, może być tak, że średnia jest zbliżona do ogółu, ale odchylenie standardowe - znacznie większe. Wielokrotnie spotykałem się z opiniami, że w ASD (nie w samy aspergerze) jest znaczny odsetek ludzi upośledzonych i ociężałych umysłowo (coś o. 30%).
Ostatnio edytowano Pt, 20 maja 2022, 09:39 przez FractionalDerivative, łącznie edytowano 1 raz
https://www.nerwica.com/
https://schizoids.pl/forum/
Avatar użytkownika
FractionalDerivative
 
Posty: 887
Dołączył(a): Pt, 1 sty 2021, 03:48
Lokalizacja: Grodno
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pt, 20 maja 2022, 11:50

FractionalDerivative napisał(a):Masz jakiś link do odpowiedniego histogramu? Sam fakt rozkładu normalnego nie mówi jeszcze zbyt wiele o jego średniej i odchyleniu standardowym.

Miałem ale posiałem.
Ogólnie nadreprezentację usób upośledzonych umysłowo w ASD łatwo wyjaśnić - takie osoby się zdecydowanie najłatwiej diagnozuje. Ludki inteligentne potrafią braki obejść co powoduje że ciężej się im załapać do kryteriów.
Nawet jeśli np. Bill Gates ma autyzm (mówię przykładowo) to przy jego poziomie funkcjonowania nie sposób postawić formalnej diagnozy.
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez FractionalDerivative » Pt, 20 maja 2022, 12:13

Master/Pentium napisał(a):Ogólnie nadreprezentację usób upośledzonych umysłowo w ASD łatwo wyjaśnić - takie osoby się zdecydowanie najłatwiej diagnozuje. Ludki inteligentne potrafią braki obejść co powoduje że ciężej się im załapać do kryteriów.


To sugeruje, że najprawdopodobniej populacja ASD jest niedoszacowana - przynajmniej dwukrotnie. Coś znalazłem w tym temacie:

https://embrace-autism.com/autism-and-high-iq/
Ostatnio edytowano Pt, 20 maja 2022, 12:25 przez FractionalDerivative, łącznie edytowano 1 raz
https://www.nerwica.com/
https://schizoids.pl/forum/
Avatar użytkownika
FractionalDerivative
 
Posty: 887
Dołączył(a): Pt, 1 sty 2021, 03:48
Lokalizacja: Grodno
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » Pt, 20 maja 2022, 18:48

Z tym stwierdzeniem ,ze asperger to jest geniusz, czy mozgowiec to po prostu słyszę ciągle w mediach ...jakaś presja jest chyba..Porównywanie do tych osób słynnch to ja stąd wziąłem :).
Ostatnio edytowano Pt, 20 maja 2022, 18:48 przez szach90, łącznie edytowano 2 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Master/Pentium » Pt, 20 maja 2022, 20:20

FractionalDerivative napisał(a):
Master/Pentium napisał(a):Ogólnie nadreprezentację usób upośledzonych umysłowo w ASD łatwo wyjaśnić - takie osoby się zdecydowanie najłatwiej diagnozuje. Ludki inteligentne potrafią braki obejść co powoduje że ciężej się im załapać do kryteriów.


To sugeruje, że najprawdopodobniej populacja ASD jest niedoszacowana - przynajmniej dwukrotnie. Coś znalazłem w tym temacie:

https://embrace-autism.com/autism-and-high-iq/


Wnioski w tym artykule coś są jakieś dziwne.

To byłby baaaardzo dziwny mechanizm który losowałby odwróconą normalną rozkładu normalnego.
Raczej poprostu cechy autystyczne najłatwiej zauważyć przy anomaliach IQ (nie tylko niskie IQ jest anomalią).
Avatar użytkownika
Master/Pentium
 
Posty: 5914
Dołączył(a): Cz, 11 lip 2013, 17:53
Lokalizacja: Lubin
Płeć: M

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez Mruczanka » So, 21 maja 2022, 15:11

Czyli z tego artykułu wynika, że ludzie z autyzmem z reguły albo mają niskie IQ, albo powyżej przeciętnej.
I w sumie coś w tym jest, bo ciężko znaleźć autystyka, który jest "średniakiem".

Wydaje mi się też, że liczba zdiagnozowanych może być niedoszacowana wśród tych inteligentnych, bo oni zwyczajnie mogą nie czuć potrzeby być diagnozowanymi.
Zwłaszcza jak mają swój jakiś własny świat, w którym sobie głęboko siedzą, a jednocześnie potrafią ogarnąć też całkiem dobrze rzeczywistość.
Mruczanka
 
Posty: 11085
Dołączył(a): Pt, 19 kwi 2013, 13:08
Lokalizacja: I see dead people
Płeć: K

Re: Znane osoby z AS albo autyzm

Postprzez szach90 » So, 21 maja 2022, 16:59

No właśnie moze byc niezdiagnozowana ale jak mają to sobie zdiagnozować skoro sobie całkiem dobrze radzą.Po co sobie wmawiają ,ze mają autyzm, to ma iim pomóc w czyms hmm zawsze jestem ciekawy.
Ostatnio edytowano So, 21 maja 2022, 17:01 przez szach90, łącznie edytowano 2 razy
szach90
 
Posty: 142
Dołączył(a): N, 20 gru 2020, 13:37
Płeć: M

Następna strona

Powrót do Forum otwarte dla każdego

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 48 gości

cron