Poziom kortyzolu w ZA

Odpowiedz


To pytanie służy do uniemożliwienia automatycznego wysyłania formularza przez boty spamujące.
Uśmieszki
:) ;) ^^ :/ :( :chytry: ;( :oops: :good: :cool: 8-) :D :-) ;-) :o :shock: :? :lol: :x :P :-| :cry: :evil: :twisted: :roll:
Pokaż więcej uśmieszków
BBCode jest włączony
[img] jest włączony
[flash] jest wyłączony
[url] jest włączony
Uśmieszki są włączone
Przegląd wątku
   

Rozszerz widok Przegląd wątku: Poziom kortyzolu w ZA

Post przez daze » Śr, 15 kwi 2009, 22:48

na tym też pisali, ale dawno.
mi ograniczenie glutenu pomaga na integracje sensoryczna, ale nie bylam w stanie wytrzymac tak dlugo.

Post przez ccysia » N, 12 kwi 2009, 22:14

ja mam tak samo
na angielsko-języcznych forach przeczytałam, że dieta bezmleczna i bezglutenowa jest korzystna dla osób z ZA ale nie wiem czy to prawda
ograniczyłam gluten i mleko (całkiem nie jestem w stanie zrezygnować) i rzeczywiście trochę lepiej sie czuję

Post przez tazlasu » Pt, 3 kwi 2009, 23:42

Możliwe... Zawsze powtarzam, że wstać to ja mogę ewentualnie i o szóstej rano - co nie zmienia faktu, że budzę się i tak o dziesiątej - do tej godziny funkcjonuję wyłącznie na rdzeniu.

Poziom kortyzolu w ZA

Post przez Drewniak » Pt, 3 kwi 2009, 21:29

http://kopalniawiedzy.pl/zespol-Aspergera-AS-spektrum-autyzmu-kortyzol-hormon-stresu-skok-poranny-przebudzenie-zmiana-7191.html

Zespół Aspergera, który należy do spektrum zaburzeń autystycznych, objawia się nieprawidłowym stężeniem hormonu stresu kortyzolu (Psychoneuroendocrinology).

W normalnych okolicznościach w ciągu 30 min po przebudzeniu u ludzi wydziela się dużo tego hormonu. W ciągu dnia jego stężenie stopniowo się obniża. Specjaliści uważają, że duży napływ kortyzolu sprawia, że mózg staje się czujny i przygotowuje ciało na wydarzenia rozpoczynającej się doby. Dzięki temu człowiek jest świadom zachodzących wokół zmian. U osób z zespołem Aspergera (ang. Asperger Syndrome, AS) nie ma porannego skoku, stąd problemy chorych z zaakceptowaniem najmniejszych nawet zmian w otoczeniu czy zakłóceń rutynowego toku postępowania.

Co ciekawe, mimo że u dzieci z zespołem Aspergera po przebudzeniu nie następuje wzrost poziomu kortyzolu, tak jak u wszystkich, w ciągu dnia obserwuje się stopniowy spadek stężenia.

Odkrycie jest ważne, ponieważ pozwala lepiej zrozumieć, jak niektóre objawy AS są powiązane ze sposobem adaptowania się jednostki do zmian na poziomie chemicznym – podkreśla dr Julie Turner-Cobb z Uniwersytetu w Bath.

Doktorzy Mark Brosnan i Turner-Cobb (oboje z Bath) oraz David Jessop z Uniwersytetu w Bristolu mają nadzieję, że uznanie zespołu Aspergera za reakcję stresową, a nie za zaburzenie behawioralne pomoże osobom pracującym czy ogólniej obcującym z chorymi unikać sytuacji prowadzących do dyskomfortu.

Nieco później zespół zamierza sprawdzić, czy u dzieci z innymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu również nie brakuje porannego skoku kortyzolu.


Przyznam, że mam poważne problemy ze wstawaniem rano. Przeciągam ten moment w nieskończoność, co często prowadzi do spóźnień na umówione godziny. Bardzo podobnie jest z moją partnerką, przeważnie budzi się dobre dwie godziny. Może coś w tym jest? :)

Góra